Yabancı dil olarak Türkçe öğretim kitaplarının tema sonu değerlendirme sorularının yenilenmiş bloom taksonomisi'ne göre karşılaştırılması
The comparison of end of the theme evaluation questions of Turkish as a foreign language teaching books according to the revised bloom taxonomy
  1. Tez No: 895245
  2. Yazar: ECE ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan ders kitaplarındaki tema sonu değerlendirme sorularını Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre analiz ederek kurlar arası karşılaştırmaktır. Sorular, yapılan analiz sonucunda Yenilenmiş Bloom taksonomisinin biliş basamaklarına göre sınıflandırılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden“doküman analizi”kullanılmıştır. Araştırmada“Yeni İstanbul Yabancılar İçin Türkçe Öğretim Seti”ile“Yedi İklim Türkçe Yunus Emre Enstitüsü Öğretim Seti”incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda her ünitenin sonunda tema sonu değerlendirme sorularına yer verildiği görülmektedir. Yeni İstanbul Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Seti A1 kuru öğretim materyalinde toplam 230 soru bulunmaktadır. Bu soruların %15,2'si hatırlama, %23,9'u anlama, %54,3'ü ise uygulama basamağına aittir. A2 kuru öğretim materyalinde ise toplam 152 soru bulunmakta olup, soruların %7,9'u hatırlama, %21,7'si anlama, %63,8'i ise uygulama basamağında yer almaktadır. B1 kuru öğretim materyalinde toplam 220 soru bulunmakta ve bu soruların %3,6'sı hatırlama, %32,7'si anlama, %53,2'si uygulama, %9,1'i ise sentez basamağına aittir. B2 kuru öğretim materyalinde toplam 185 soru bulunmaktadır; bunların %51,35'i anlama, %45,95'i uygulama, %2,7'si ise sentez basamağına aittir. C1 kuru öğretim materyalinde ise toplam 151 soru bulunmakta ve bu soruların %33,1'i anlama, %55,6'sı uygulama, %11,3'ü sentez basamağında yer almaktadır. Yedi İklim Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Seti A1 kuru öğretim materyalinde toplam 80 soru bulunmakta olup, bu soruların %30,0'u hatırlama, %68,8'i anlama, %1,2'si ise uygulama basamağına aittir. A2 kuru öğretim materyalinde toplam 75 soru bulunmaktadır; soruların %6,67'si hatırlama, %84'ü anlama, %6,67'si uygulama, %4'ü ise çözümleme basamağında yer almaktadır. B1 kuru öğretim materyalinde ise toplam 84 soru bulunmakta ve bu soruların %100'ü anlama basamağında yer almaktadır. B2 kuru ders kitabında ise toplam 80 soru bulunmaktadır; bu soruların %3,8'i hatırlama, %91,2'si anlama, %5'i çözümleme basamağına aittir. C1 kuru öğretim materyalinde toplam 49 soru bulunmakta olup, bu soruların %2'si hatırlama, %98'i ise anlama basamağındadır. Yayınevleri, soru miktarı açısından birbirine paralellik göstermemektedir. Yeni İstanbul Yabancılar İçin Türkçe Öğretim Seti soru miktarı ve çeşitliliği açısından Yedi İklim Türkçe Yunus Emre Enstitüsü Öğretim Seti'ne göre daha yetkin olduğu tespit edilmiştir. İki öğretim seti de alt düzey biliş basamaklarında yoğunlaşmaktadır. Üst biliş basamaklarına yeteri kadar yer verilmemiştir. Kurlar yükselirken biliş basamaklarının ilerleyişi arasında anlamlı bir paralellik bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the end-of-theme assessment questions in the textbooks used in teaching Turkish as a foreign language according to the Revised Bloom's Taxonomy and to compare them across courses. As a result of the analysis, the end of theme assessment questions were classified according to the stages of cognition in Bloom's taxonomy.“Document analysis”, one of the qualitative research methods, was used in the study. In the study,“Yeni İstanbul Turkish Teaching Set for Foreigners”and“Yedi İklim Turkish Yunus Emre Institute Teaching Set”were analyzed. When the results of the research are examined, it is seen that end-of-the-theme evaluation questions are included at the end of each unit. In the Yeni İstanbul A1 level teaching material, there are a total of 230 questions, with 15.2% categorized under the recall stage, 23.9% under the understanding stage, and 54.3% under the application stage. The A2 level teaching material contains a total of 152 questions, where 7.9% fall under recall, 21.7% under understanding, and 63.8% under the application stage. The B1 level textbook includes 220 questions, with 3.6% categorized under recall, 32.7% under understanding, 53.2% under application, and 9.1% under the synthesis stage. In the B2 level textbook, there are 185 questions in total, with 51.35% categorized under understanding, 45.95% under application, and 2.7% under synthesis. Finally, the C1 level vii textbook contains 151 questions, with 33.1% classified under understanding, 55.6% under application, and 11.3% under the synthesis stage In the Yedi İklim A1 level textbook, there are a total of 80 questions, with 30.0% classified under the recall stage, 68.8% under the understanding stage, and 1.2% under the application stage. The A2 level textbook contains 75 questions in total, with 6.67% categorized under recall, 84% under understanding, 6.67% under application, and 4% under the analysis stage. The B1 level textbook includes 84 questions, all of which fall under the understanding stage. In the B2 level textbook, there are 80 questions, with 3.8% categorized under recall, 91.2% under understanding, and 5% under the analysis stage. Finally, the C1 level textbook contains 49 questions, with 2% classified under recall and 98% under the understanding stage. The publishing houses are not parallel to each other in terms of the amount of questions they use. Yeni İstanbul Turkish Teaching Set for Foreigners was found to be more competent than Yedi İklim Turkish Yunus Emre Institute Teaching Set in terms of the amount and variety of questions. Both teaching sets concentrate on basic level (recall, comprehension, application) cognition stages. Higher (analyzing, evaluating, synthesizing) cognition stages are not sufficiently included. There is no significant parallelism between the progression of cognitive steps as the level of the course increases.