Yeni çağ hareketlerine katılım gösteren bireylerin spiritüel yaşam deneyimine ve iletişimine ilişkin bir inceleme
A study on spiritual life experience and communication of individuals participating in new age movements
- Tez No: 895250
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezin konusu; Yeni Çağ Hareketlerine dayalı spiritüel pratikleri günlük yaşamına dahil eden bireylerin, spiritüel yaşam deneyimleriyle yaşamlarında elde ettikleri değişimler ve bu değişimlerin bireylerin iletişim pratiklerini nasıl dönüştürdüğüdür. Buna göre, Yeni Çağ Hareketi kavramsal açıdan ele alınmış, benzer ve farklı kavramlarla ilişkisi açıklanmaya çalışılmış ve tarihsel olarak konumu belirlenmiştir. İletişim bağlamında kendiyle (iç) iletişim, kişilerarası iletişim, evrensel bir enerji ya da yüksek bir varlıkla iletişim tanımlanmış ve bağlantılı olduğu iletişim kavramları açıklanmıştır. Yeni Çağ Hareketlerine dayalı pratiklerin spiritüellikle ilişkisi açıklanarak örneklem buna göre seçilmiştir. Tezde nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Veriler, Yeni Çağ Hareketlerine katılan 12 kişiyle yarı yapılandırılmış soru formuyla derinlemesine görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Görüşmeler 14 Aralık 2023-29 Mart 2024 tarihleri arasında 8'i yüz yüze, 4'ü online olarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde kavramsal kodlama ve in vivo kodlamaya başvurulmuştur. Analiz MAXQDA programında yapılmıştır. Araştırmanın problemi ve alt problemlerine ilişkin toplanan verilerden beş tema elde edilmiştir: spiritüelliğin anlamı, din ve spiritüellik, spiritüel deneyimler, deneyimlerin günlük yaşamda görünürlüğü, iletişim. Beş temaya ait alt temalar ve kodlar da araştırmanın bulgularında yer almıştır. Araştırmanın sonucunda; spiritüelliğin anlamı, spiritüel deneyimler, spiritüel yaşam deneyimlerinin günlük yaşamdaki görünürlüğü ve bu deneyimlerin katılımcıların iletişimini dönüştürdüğüne yönelik anlamlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the changes that individuals who incorporate spiritual practices based on New Age Movements into their daily lives experience through spiritual life experiences and how these changes transform the communication practices of individuals. Accordingly, the New Age Movement was conceptually addressed, its relationship with similar and different concepts was attempted to be explained and its historical position was determined. In the context of communication, self- (internal) communication, interpersonal communication, communication with a universal energy or a higher being were defined and the communication concepts they are related to were explained. The relationship of practices based on New Age Movements with spirituality was explained and the sample was selected accordingly. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the thesis. Data were collected by conducting in-depth interviews with 12 people who participated in New Age Movements using a semi-structured questionnaire. The interviews were conducted between December 14, 2023 and March 29, 2024, 8 face-to-face and 4 online. Conceptual coding and in vivo coding were used in the analysis of the data. The analysis was performed in the MAXQDA program. Five themes were obtained from the data collected regarding the research problem and sub-problems: the meaning of spirituality, religion and spirituality, spiritual experiences, the visibility of experiences in daily life, communication. Sub-themes and codes belonging to the five themes were also included in the findings of the research. As a result of the research; the meaning of spirituality, spiritual experiences, the visibility of spiritual life experiences in daily life and the meanings that these experiences transformed the communication of the participants were revealed.