Microsporum Canis ile enfekte kedilerde FELV ile FIV insidansının Araştırılması
Investigation of the incidence of FELV and FIV in cats infected with Microsporum Canis
- Tez No: 895251
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI KARAKURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Gerçekleştirilen bu yüksek lisans tez çalışmasında, farklı ırk, cinsiyet ve yaşta, M.Canis etkeni saptanan 50 adet kedi kullanılmıştır. Kaşınma, alopesi veya deride kepeklenme gibi dermatolojik sebepler ile kliniğe başvuran ve dermatofitozis şüpheli olan kedilerde teşhis konulması ve etkenin saptanabilmesi amacıyla woods lambası ya da mantar kültür alımı ile M.Canis tanısı konulan kedilerden, FIV ve FeLV enfeksiyonlarının da eş zamanlı olup olmadığının araştırılması amacıyla, kan örnekleri toplanılarak hızlı test kiti ile değerlendirildi. Gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda çalışmaya dahil edilen kedilerde M.Canis ile enfekte olup FIV, FeLV enfeksiyonunu arasında istatistiki açıdan bir ilişki bulunmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, 50 cats of different breeds, sex and age, in which M. Canis was detected, were used. In order to diagnose and detect the causative agent in cats with suspected dermatophytosis who presented to the clinic with dermatological reasons such as itching, alopecia or dandruff on the skin, blood samples were collected from cats diagnosed with M.Canis by woods lamp or fungal culture and evaluated with a rapid test kit in order to investigate whether FIV and FeLV infections were concurrent. As a result of the study, it was determined that there was no statistical relationship between M.Canis infection and FIV and FeLV infection in the cats included in the study.