HIV enfeksiyonunun tanısında kullanılan gösterge durumların Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi anabilim dallarında bilinirliği ve kullanılma oranı
Awareness and usage of indicator conditions in the diagnosis of hiv infection in several departments at Ege University Faculty of Medicine
- Tez No: 895258
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ARDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, HIV enfeksiyonunun tanısında kullanılan gösterge durumların bilinirliğini ve ne oranda HIV testi istendiğini tespit etmek, test istenenlerde HIV pozitiflik oranını belirlemek ve ''HIV ve gösterge durumlar'' hakkında eğitim verilen ve verilmeyen kliniklerin bu konudaki bilinç düzeyini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, gösterge durumlara sahip kişilerin sık başvurduğu dört klinik olan Kadın Hastalıkları ve Doğum, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Göğüs Hastalıkları ve Hematoloji bölümleri ile birlikte yürütülmüştür. Çalışma kapsamında Göğüs Hastalıkları ile Deri ve Zührevi Hastalıklar bölümünde çalışan asistan hekimlere 1 Mart 2023 tarihinde bir saatlik ''HIV testi istenme endikasyonları'' konulu bir eğitim verilmiştir. Eğitim tarihinde altı ay önceki ve sonraki zaman dilimi içinde gösterge hastalık tanısı ile bu dalların polikliniklerine başvuran hastalar incelenmiştir. Gösterge durumlar, ICD-10 tanı kodları, patoloji raporları ve klinik gözlem notları değerlendirilerek belirlenmiştir. Çalışma döneminden önce gösterge durumu nedeni ile HIV testi istenen ve negatif bulunan hastaların sadece çalışma sürecindeki ilk poliklinik başvurusu kaydedilmiş ve bu olgular HIV testi istenmiş olarak kabul edilmiştir; bu hastalar, eğitimden sonraki dönemde tekrar değerlendirilmemiştir. Çalışma döneminde gösterge durumu nedeni ile HIV testi istenen hastaların ise sadece test istenen poliklinik başvurusu kaydedilmiştir. Dört klinikte eğitimden önceki ve sonraki altı ay içinde gösterge durumlardan birine sahip olan hastalardan HIV testi istenme oranları ve eğitim alan ve almayan kliniklerdeki test istenme oranları karşılaştırılmıştır. Çalışma döneminde gösterge durum tanısını yeni alan hastalarda test istenme oranları ayrıca değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 13056 poliklinik başvurusu olan 3590 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: To assess awareness of clincians for indicator conditions (IC) used in diagnosing HIV infection, to determine the rate of HIV positivity in those tested and compare awareness levels between clinics with and without training on“HIV and Indicator Conditions.”MATERIALS AND METHODS: The study was conducted in four departments-Obstetrics and Gynaecology (O&G), Dermatology, Pulmonology, and Hematology. Resident physicians in the Pulmonology and Dermatology departments received a one-hour training on“Indications for Requesting HIV Tests,”on March 1st, 2023. Patients presenting to the outpatient clinics of the abovementioned departments six months before and after training were screened. IC diagnosis was based on ICD-10 codes, pathology reports, and clinical records. During the study period, only the first outpatient visit was recorded for patients previously tested negative for HIV due to an IC and only the outpatient clinic visits of the patients with and HIV test request due to IC were recorded. HIV test request rates were compared in the four clinics in the pre- and post-training periods, and between clinics with and without training. RESULTS: Overall, 13,056 outpatient visits were screened and 3,590 patients were included. During the pre-training period, the highest and lowest HIV test request rates were in the Hematology (82.1%) and Pulmonology (24.9%) departments.