2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde aday olan liderlerin X paylaşımlarının içerik analizi
Content analysis of X posts of leaders who are candidates in the 2023 Presidential Elections
- Tez No: 895259
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSMAİL YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Gün geçtikçe gelişim gösteren teknoloji ve küreselleşme sonucu her alanda olduğu gibi siyasal alanda da beklentiler farklılaşmıştır. Siyasi adayların kamuoyunu etkilemek ve kitlelerini genişletmek için pazarlama disiplinini bu beklentileri karşılayacak düzeyde kullanabilmeleri oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda siyasal pazarlamanın en güçlü araçlarından bir tanesi sosyal medyadır. İnternette yaşanan gelişmelerle beraber hayatımıza giren sosyal medya kavramı siyasal pazarlamaya da yeni bir boyut kazandırmıştır. Özellikle politize oranı yüksek toplumlarda siyasal rekabet şiddetli düzeylerde yaşanacağından rekabet üstünlüğü elde etmek için 21. yüzyıl dünyasında sosyal medyayı etkili kullanmak gereklilik göstermektedir. Bu çalışmayla 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde aday olan liderlerin X paylaşımlarında başvurdukları içerikler ve kullandıkları teknikler içerik analizi yöntemiyle çözümlenerek seçimler üzerindeki yansıması ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of technology and globalization, which is developing day by day, expectations have differed in the political field as well as in every field. It is very important for political candidates to be able to use the marketing discipline to meet these expectations in order to influence public opinion and expand their audience. In this context, one of the most powerful tools of political marketing is social media. The concept of social media, which has entered our lives with the developments on the Internet, has also added a new dimension to political marketing. It is necessary to use social media effectively in the 21st century world in order to gain competitive advantage, especially since political competition will be experienced at severe levels in societies with a high politicized rate. With this study, the applied content by the leaders who were candidates in the 2023 Presidential Elections in their X posts and the techniques that they used were analyzed by content analysis method and its effect on the elections was tried to be revealed.