E-dönüşüm sürecinin maliyet analizlerine etkisi- Gaziantep ili örnek uygulama
Effect of e-transformation process on cost analysis - Gaziantep province case application
- Tez No: 895260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endüstri 4.0, sanayi devriminin yeni bir evresidir ve yapay zeka, robot teknolojisi, 3D yazıcılar, nesnelerin interneti ve akıllı fabrika sistemleri gibi teknolojik ilerlemelerle üretim sürecini dönüştürmektedir. Bu süreç, siber fiziksel sistemlerin kullanımıyla gerçekleşmekte ve dijital dönüşümü beraberinde getirmektedir. Her sanayi devrimi, çalışma yaşamını ve istihdamı değiştirmiştir. Endüstri 4.0 ise iş tanımlarını, meslekleri ve çalışma şekillerini köklü bir biçimde etkilemektedir. Otomasyon, yapay zeka ve robot teknolojileriyle üretim yapılmakta; bu da yeni işlerin ortaya çıkmasına, işsizlik endişelerine, sendikaların rolünün azalmasına ve çalışma yasalarında değişikliklere yol açmaktadır. Yani, Endüstri 4.0 ile birlikte gelen dijital dönüşüm, teknolojik ilerlemelerin üretim ve çalışma yaşamına etkisini büyük ölçüde değiştirerek ortaya çıkardığı ve bu değişimin çalışma ilişkilerine, istihdama ve iş yapısına getirdiği önemli dönüşümleri vurgulamaktadır. E-Dönüşümün maliyetlere yansıması da oldukça fazla olacaktır. Endüstri 4.0 teknolojileri uzun vadede verimlilik artışı sağlayabilir, ancak bu artış kısa vadede maliyetlere dönüşmeyebilir. Genel olarak, Endüstri 4.0'un getirdiği teknolojik değişimlerin maliyetleri, yatırım ve eğitim maliyetleri, mevcut altyapının dönüşümü, güvenlik riskleri ve uzun vadeli getiriler gibi faktörleri içerir. Bu maliyetler, şirketlerin ve endüstrilerin bu yeni teknolojilere geçiş sürecinde önemli bir rol oynar. Yatırımın geri dönüşü genellikle zaman alabilmektedir
Özet (Çeviri)
4.0 is a new phase of the industrial revolution and is transforming the production process with technological advances such as artificial intelligence, robotics, 3D printers, the internet of things and smart factory systems. This process occurs with the use of cyber-physical systems and brings digital transformation. Every industrial revolution has changed working life and employment. Industry 4.0 radically affects job descriptions, professions and ways of working. Production is carried out with automation, artificial intelligence and robotic technologies; This leads to the creation of new jobs, unemployment concerns, a reduced role of unions and changes in labor laws. In other words, the digital transformation that comes with Industry 4.0 emphasizes the significant transformations that technological advances have brought about by greatly changing the impact of production and working life, and that this change has brought to labor relations, employment and business structure. E-Transformation will also have a significant impact on costs. Industry 4.0 technologies may provide increased productivity in the long term, but this increase may not translate into costs in the short term. In general, the costs of technological changes brought by Industry 4.0 include factors such as investment and training costs, transformation of existing infrastructure, security risks and long-term returns. These costs play a significant role as companies and industries transition to these new technologies. Return on investment can often take time.rulacaktır