Aniba rosaedora (gül ağacı) uçucu yağından farklı nanoemülsiyonların geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of different nanoemilsions from Aniba rosaeodora (rosewood) essential
  1. Tez No: 895261
  2. Yazar: SEÇİL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoterapötik Ürünler Araştırma ve Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, linalool içeren doğal yağ nanoemülsiyonlarının geliştirilmesi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Üzüm çekirdeği yağı+ gül ağacı yağı ve gül yağı + gül ağacı yağı içeren iki farklı nanoemülsiyon sentezlenmiştir ve elde edilen numunelerin kozmesötik alanda kullanılma potansiyeli ortaya konmuştur. Nanoemülsiyonlar, doğal yağların biyoaktif bileşenlerini stabilize ederek ve biyoyararlanımını artırarak daha etkili hale getirmektedir. Nanoemülsiyonlar ek olarak, doğal bileşenlerin cilt tarafından daha iyi emilmesini sağlayarak kozmesötik amaçlı kullanılmaktadır. Çalışmanın sonuçları, her iki nanoemülsiyonun da düşük faz ayrımı, ortalama partikül boyutu ve yüksek antioksidan aktivite sergilediğini göstermektedir. Çalışma sonucunda elde edilen çıktılar, nanoemülsiyon sentezinde sabit yağ kullanımının yüksek partikül boyutu ve yüksek faz ayrımı ancak geliştirilmiş antioksidan aktivite ve stabilite sergilediğini gösterirken, esansiyel yağ nanoemülsiyonlarında düşük faz ayrımı, partikül boyutu ve stabilite ile yüksek koku özelliklerini otaya koymaktadır. İlgili çıktılar geliştirilen nanoemülsiyonların kozmesötik ürünlerde etkin bileşenler olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the development and characterization of natural oil nanoemulsions containing linalool were carried out. Two different nanoemulsions containing grape seed + rosewood oil and rose oil + rosewood oil was synthesized, and the potential for their use in the cosmeceutical field was demonstrated through various analytical methods. Nanoemulsions enhance the effectiveness of natural oils by stabilizing their bioactive components and increasing their bioavailability. Additionally, nanoemulsions are used for cosmeceutical purposes by improving the skin absorption of natural ingredients. The results of the study indicate that both nanoemulsions exhibit low phase separation, average particle size, and high antioxidant activity. The outcomes of the study show that the use of fixed oils in nanoemulsion synthesis results in high particle size and high phase separation but enhanced antioxidant activity and stability, whereas essential oil nanoemulsions exhibit low phase separation, particle size, and stability with high fragrance properties. These findings suggest that the developed nanoemulsions can be used as effective ingredients in cosmeceutical products.