Multiple skleroz hastalarında depresyon, anksiyete, stres ile genel fonksiyon arasındaki ilişkide cinsel fonksiyonun aracı rolü
The mediating role of sexual function between depression, anxiety, stress and general function in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 895264
  2. Yazar: DÖNDÜ CANSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma, multiple skleroz hastalarında depresyon, anksiyete, stres ile genel fonksiyon arasındaki ilişkide cinsel fonksiyonun aracı rolünü değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Polikliniği'nde Multiple Skleroz hastalarından yazılı onam alınarak, Şubat 2024 – Haziran 2024 tarihleri arasında yürütülen ve çalışmayı kabul eden 224 kişinin oluşturduğu tanımlayıcı ve ilişkisel tipte olan bu çalışmada veriler 'Hasta tanıtım formu', 'Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ)', 'Depresyon Anksiyete Stres (DASS-21) Ölçeği 've 'Multiple Skleroz İzlem Ölçeği (MSİÖ)' ile toplandı. Bulgular: Aracılık etkisinden söz edebilmek için gerekli üç kriter açısından bulgular değerlendirilmiştir. İlk olarak bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini değerlendirmek için DASS ve MSİÖ ölçekleri regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the mediating role of sexual function in the relationship between depression, anxiety, stress and general function in patients with multiple sclerosis. Method: The study was conducted between February 2024 and June 2024 at the Neurology Outpatient Clinic of Ege University Hospital, with written consent obtained from multiple sclerosis patients. A total of 224 individuals who agreed to participate were included in this descriptive and relational study. Data were collected using the 'Patient Introduction Form,' the 'Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX),' the 'Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21),' and the 'Monitoring My Multiple Sclerosis Scale (MMMS).' Results: The findings were evaluated based on the three criteria necessary to discuss mediation effects. First, a regression analysis was conducted to assess the effect of the independent variable on the dependent variable using the DASS and MMMS scales.