Elif Sorgun'un şiirlerinin tematik incelenmesi
Thematic analysis of Elif Sorgun's poems
- Tez No: 895268
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Zühal Tekkanat (1938-2019), şair ve yazardır. İlk şiir kitabı Gibi dışındaki şiirlerinde Elif Sorgun adını kullanmıştır. Elif Sorgun, çocukluk dönemlerinden itibaren sanata ve edebiyata ilgi duymuştur. İlk kitabını 1965 yılında yayımlamasına karşın bu eserinden sonra 29 yıl boyunca hiç kitap çıkartmamıştır. Herhangi bir kitap yayımlamamasına rağmen bu 29 yıl içerisinde çeşitli dergilerde ve gazetelerde şiirleri yer almıştır. 1994 yılında ikinci şiir kitabı basılmıştır. Sonrasında da ölümüne kadar hem şiir hem de düzyazı türünde birçok eser vermiştir. Şiir, deneme, anı, günlük ve otobiyografi türünde eserleri bulunmaktadır. Elif Sorgun'un 9 şiir kitabı bulunmaktadır. Şiir kitapları; Gibi (1965), Acıben (1994), İçimizdeki Günler (1997), Yakamı Bırakmayan Şiirler (2000), Şiir Buluşması (2002), Dikine Sarkan Çiçek (2008), Son Kanadım Tek (2011), Bu Fotoğrafı Ben Çektim (2016) ve Şiir Sözleri (2017) şeklindedir. Şiir kitaplarında bulunan şiirlerin dışında, diğer kitaplarında yer verdiği 8 tane şiiri bulunmaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak, daha önce hayatı ve eserleri üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış olan Elif Sorgun'un hayatı ve edebiyatla ilişkisine değinilecektir. Çalışmanın devamında ise Elif Sorgun'un hem şiir kitaplarında bulunan hem de şiir kitaplarına dâhil edilmemiş olan şiirlerine yer verilecektir. Bu şiirlerin temaları incelenerek, Elif Sorgun'un şiirlerindeki temalara dair değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Zühal Tekkanat (1938-2019) is a poet and writer. She used the name Elif Sorgun in her poems other than her first poetry book Gibi. Elif Sorgun has been interested in art and literature since her childhood. Although she published her first book in 1965, she did not publish a book for 29 years after this work. Although she did not publish any books, her poems appeared in various magazines and newspapers during these 29 years. In 1994, her second book of poetry was published. Afterwards, she published many works in both poetry and prose until her death. She has works in the genres of poetry, essay, memoir, diary and autobiography. Elif Sorgun has 9 poetry books. Her poetry books are; Gibi (1965), Acıben (1994), İçimizdeki Günler (1997), Yakamı Bırakmayan Şiirler (2000), Şiir Buluşması (2002), Dikine Sarkan Çiçek (2008), Son Kanadım Tek (2011), Bu Fotoğrafı Ben Çektim (2016) and Şiir Sözleri (2017). Apart from the poems in her poetry books, she has 8 poems in her other books. In this study, first of all, Elif Sorgun's life and her relationship with literature, which has not been studied before, will be mentioned. In the continuation of the study, both Elif Sorgun's poems in her poetry books and poems that are not included in her poetry books will be included. The themes of these poems will be analyzed and evaluations will be made about the themes in Elif Sorgun's poems.