Sınıf öğretmenlerinin mesleki inançları ile matematik öğretimi kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between primary teachers' professional beliefs and mathematics teaching anxiety
  1. Tez No: 895289
  2. Yazar: EDA ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin mesleki inançları ile matematik öğretimi kaygı düzeylerini arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla 2022-2023 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini Muğla ili Menteşe ilçesinde bulunan devlet ve özel eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 205 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Sınıf Öğretmenlerine Yönelik Matematik Öğretimi Kaygı Ölçeği'' ve ”Mesleki İnanç Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistik metotları (sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin anlaşılması için; Kolmogorov – Smirnov, Skawness (Çarpıklık) ve Kurtosis (Basıklık) istatistikleri kullanılırken hipotez testleri olarak parametrik testlerden t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin mesleki inanç durumlarının ortalamanın üstünde, iyiye yakın bir düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin mesleki inanç ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması cinsiyet, mesleki kıdem ve çalıştıkları sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermemektedir. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik kaygı puan durumlarının ise ortalamanın altında bir düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Matematik öğretimine yönelik kaygı ölçeğinden alınan puanlar çalıştıkları sınıf düzeyine göre ve cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Öğretmenlerin mesleki inançları ile matematik öğretimi kaygıları arasında zayıf düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aims to examine primary teachers' professional beliefs and mathematics teaching anxiety. To this end, the study was conducted on 205 primary teachers working in state and private educational institutions in the Menteşe district of Muğla province in the 2022-2023 school year. In the study, a personal information form developed by the researcher, the“Mathematics Teaching Anxiety Scale for Primary Teachers”and the“Professional Belief Scale”were used as data collection tools. The data collected in the study were analyzed by using the SPSS program. Descriptive statistics methods (frequency, percentage, mean and standard deviation) were used in the analysis of the data. While Kolmogoroy – Smirnov, Skewness and Kurtosis statistics were used to understand whether the data showed a normal distribution, parametric tests such as t-test, ANOVA and correlation analysis were performed as tests of hypothesis. The results revealed that the professional belief level of the primary teachers is above medium, close to good. The mean scores taken by the teachers from the Professional Belief Scale were found to not vary significantly depending on the variables of gender, teaching experience and the grade level they teach. The primary teachers' anxiety scores were found to be below medium. The scores taken by the teachers from the Mathematics Teaching Anxiety Scale were found to not vary significantly depending on the variables of grade level and gender. It was concluded that there is a weak positive and significant correlation between the teachers' professional beliefs and mathematics teaching anxiety.