Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi kaygısı ve üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between mathematics teaching anxiety and metacognitive awareness levels of the primary school teachers
- Tez No: 537710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YELPAZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi kaygı düzeyleri ve üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi kaygı düzeyleri ve üstbilişsel farkındalıkları cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu ve mezun olunan okul türü açısından farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2015–2016 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş'a bağlı Onikişubat ve Dulkadiroğlu merkez ilçelerinde, resmi ilkokullarda görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise, evren içinden belirlenen gönüllü 413 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak; Üstbiliş 30 ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek Cartwright-Halton ve Wells (1997) tarafından geliştirmiş, ölçeğin Türkçe uyarlaması, geçerlik ve güvenirliği Tosun ve Irak (2008) tarafından yapılmıştır. Matematik öğretimi kaygısını ölçmek için Sarı (2014) tarafından geliştirilen Matematik öğretimine ilişkin kaygı ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanarak çalışma grubuna ait demografik veriler elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde, sayısal verilerin farklı demografik değişkenlere göre farklılaşmalarının incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U- testi ve Kruskal-Wallis H testi, elde edilen sayısal verilerin kendi aralarında ilişkilerinin incelenmesinde ise Pearson-Moment Çarpım Korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenlerinin üstbilişsel farkındalık düzeyleri yükseldikçe matematik öğretimi kaygı düzeylerinin de yükseldiği görülmüştür. Bunun yanında, üstbilişsel farkındalık alt boyutlarından olumlu inançlar alt boyutunun cinsiyete, yaşa ve kıdeme göre değiştiği, erkeklerin kadınlara göre daha yüksek, 40 ve üzeri yaş grubunun 20-30 yaş arasındaki gruba göre daha yüksek, 21-30 yıl kıdeme sahip grubun 1-10 yıl mesleki kıdeme sahip gruba göre olumlu inançlarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Matematik öğretimi kaygısı alt boyutları ile ilgili olarak ise, öğretim süreci ile ilgili yaşanan kaygı alt boyutunun cinsiyete, yaşa ve kıdeme göre değiştiği, kadınların erkeklere göre, 20-30 yaş ve 30-40 yaş gruplarının 40 ve üzeri yaş grubuna göre, 1-10 yıl mesleki kıdeme sahip grubun 21-30 yıl mesleki kıdeme sahip gruba göre öğretim süreci ile ilgili daha yüksek kaygı yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the primary school teachers mathematics teaching anxiety levels and metacognitive awareness was investigated. In addition, the effect of gender, age, occupational seniority, educational status and the type of school graduated from the primary school teachers mathematics teaching anxiety levels and metacognitive awareness were investigated. Population of this study consisted of teachers who have worked at formal primary schools, Onikisubat and Dulkadiroglu central districts Kahramanmaraş province, in 2015-2016 school year. The sample consisted of 413 volunteers identified in the universe. In this research as a data collection tool; Metacognition 30 scale was used. This scale was developed by Cartwright-Halton and Wells (1997) and its Turkish adaptation, validity and reliability were performed by Tosun and Irak (2008). An anxiety scale related to mathematics teaching developed by Sarı (2014) was used to measure the concern of mathematics teaching. In addition, different demographic data of the study group were obtained by applying“Personal Information Form”created by the researcher. In the analysis of data, t-test, one-way analysis of variance, Mann Whitney U-test and Kruskal-Wallis H test were used to investigate the differentiation of numerical data according to different demographic variables, Pearson-Moment Product Correlation Analysis and Regression Analysis were used to investigate the relationship between the numerical data obtained. As a result of the research, it was observed that the level of anxiety levels of mathematics education increased as the teachers metacognitive awareness levels increased. In addition, the sub-dimension of positive beliefs from metacognitive awareness sub-dimension varies according to gender, age and seniority, it has been determined that the group positive beliefs compared to the group with males higher than females, 40 and over age group higher than 20-30 age group, 21-30 years seniority higher 1-10 years seniority. Regarding mathematics teaching anxiety sub-dimensions, the sub-dimension of anxiety related to the teaching process varies according to gender, age and seniority, females according to males, 20-30 and 30-40 age groups according to age group 40 and above, it has been determined that the group with 1-10 years seniority has higher anxiety about the teaching process than the group having 21-30 years seniority.