Egzersizlerin takibi ve analizi için giyilebilir cihaz tasarımı
Wearable device design for monitoring and analyzing exercises
  1. Tez No: 895295
  2. Yazar: ERDEM AYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Ortopedi ve Travmatoloji, Bioengineering, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Postür bozuklukları, kişinin günlük yaşantısını kötü yönde etkileyen omurga hastalıklarıdır. Kişinin uzun süre yanlış pozisyonda ayakta durması veya oturması, dinlenme halindeyken vücudunu yanlış konumlandırması postür bozukluklarının nedenleri arasındadır. Kifoz, lordoz ve skolyoz en sık görülenleridir. Postür bozukluğu hastalığı tedavisinde zorlu cerrahi müdahaleler veya uzun süreler boyunca takılması gereken korseler bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda düzenli yapılan fizik tedavi egzersizleriyle postür bozukluğunun iyileştiği bulunmuştur. Scrotch egzersizleri, omurganın 3 boyutlu şekil bozukluğunun düzeltilmesini sağlayan önemli egzersizlerdir. Omurga sağlının düzelmesi egzersiz hareketlerinin doğru ve düzenli yapılmasıyla mümkündür. Yanlış ve düzensiz hareketler omurga için daha ciddi sağlık problemleri çıkarmaktadır. Bu çalışmada PosTrue adını verdiğimiz postür düzenleyici egzersiz hareketlerinin takibini yapan ve analiz eden giyilebilir bir cihaz üretilmiştir. Hastaların yapması gereken egzersiz hareketlerini uygulama üzerinden seçip, hareketleri referans değerlerine göre doğru yapılıp yapılmadığının analiz edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Posture disorders are spinal diseases that adversely affect the daily life of the person. Standing or sitting in the wrong position for a long time and positioning the body incorrectly when resting are among the causes of posture disorders. Kyphosis, lordosis and scoliosis are the most common ones. In the treatment of posture disorder disease, there are difficult surgical interventions or corsets that need to be worn for long periods of time. Studies have shown that regular physiotherapy exercises can improve posture disorder. Scrotch exercises are important exercises that provide correction of the 3-dimensional deformity of the spine. Improvement of spinal health is possible with correct and regular exercise movements. Incorrect and irregular movements cause more serious health problems for the spine. In this study, a wearable device called PosTrue, which monitors and analyses posture-regulating exercise movements, has been produced. It is aimed to select the exercise movements that the patients should do through the application and to analyse whether the movements are performed correctly according to the reference values.