Optimizing supply chain efficiency: porter's value chain analysis in the logistics industry Amazon's value chain optimization
Tedarik zinciri verimliliğini optimize etme: Porter'ın değerilojistik sektöründe zincir analizi Amazon'un değer zinciri optimizasyonu
- Tez No: 895294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tedarik zinciri yönetiminin optimize edilmesi, lojistik endüstrisi içinde önemli bir zorluk oluşturuyor. Porter'ın Değer Zinciri Analizi, bu zincirin çeşitli yönlerini değerlendirmek ve geliştirmek için stratejik bir araç olarak ortaya çıkıyor. Lojistik alanında, bu analiz ürün akışlarını yöneten faaliyetleri, süreçleri ve departmanları kapsamlı bir şekilde gösteriyor. Bu araştırma, özellikle Amazon üzerine bir vaka çalışması aracılığıyla Porter'ın Değer Zinciri analizine odaklanarak, tedarik zinciri verimliliğini artırmaya yönelik stratejilere derinlemesine giriyor. Bu analizin lojistik sektöründe kullanılması, verimlilik ve rekabetçilik unsurlarını belirlemek için sağlam bir metodoloji sunuyor. Bu yaklaşım, sadece operasyonel verimliliği artırmakla kalmıyor, aynı zamanda sürekli değişen lojistik pazarında stratejik konumlandırmayı da güçlendiriyor. Amazon'u incelediğimizde, bu stratejik yaklaşım şirketin lojistik verimliliğini nasıl optimize ettiğini ortaya koyuyor. Amazon'un envanter yönetimi, teslimat lojistiği ve müşteri memnuniyeti gibi değer zinciri, Endüstri 4.0, Yapay Zeka, makine öğrenimi ve Nesnelerin İnterneti gibi gelişmiş teknolojiler sayesinde önemli iyileştirmeler yaşadı. Bu çalışma, tedarik zinciri optimizasyonu, lojistik verimlilik ve Porter'ın Değer Zinciri modeli uygulamasını kapsayan literatürün kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle başlıyor. Bu yüksek lisans tezi, tedarik zincirlerini optimize etme akademik tartışmalarına katkıda bulunurken, endüstri profesyonellerine pratik bakış açıları sunmaktadır. Çıkarılan sonuçların, lojistik sektöründe en iyi uygulamaları açığa çıkaracağı ve gelecekteki araştırmalar için değerli bir referans olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Optimizing supply chain management poses a significant challenge within the logistics industry. Porter's Value Chain Analysis emerges as a strategic tool to assess and improve various aspects of this chain. In the realm of logistics, this analysis provides a comprehensive view of the activities, processes, and departments involved in managing product flows. This research delves into strategies aimed at enhancing supply chain efficiency, specifically focusing on Porter's Value Chain analysis through a case study of Amazon. Employing this analysis within the logistics sector offers a robust methodology to identify efficiency and competitiveness drivers. This approach not only improves operational efficiency but also strengthens strategic positioning in an ever-evolving logistics market. Examining Amazon, this strategic approach highlights how the company optimized its logistics efficiency. Amazon's value chain, encompassing inventory management, delivery logistics, and customer satisfaction, experienced significant improvements through advanced technologies such as Industry 4.0, Artificial Intelligence, machine learning, and Internet of Thing (IoT). This study commences with an extensive review of literature covering supply chain optimization, logistics efficiency, and the application of Porter's Value Chain model. This master's thesis contributes to academic discourse on optimizing supply chains and offers practical insights to industry professionals. The drawn conclusions are expected to illuminate best practices in the logistics sector and serve as a valuable reference for future research.