Evaluation of the effect of exercise and respiratory physiotherapy exercises on the improvment of respiratory disorders in patient with Covid-19
Covid-19'lu hastalarda egzersiz ve solunum fizyoterapi egzersizlerinin solunum bozukluklarının düzelmesine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 784114
  2. Yazar: SHADI DOOSTIBABASHEKANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Covid-19, ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve Çin'de hızla başlayıp hızla yayılan yeni bir hastalıktır. Solunum bozuklukları, Covid-19 hastalarında en önemli semptom ve komplikasyonlardan biri olduğundan ve egzersizin solunum bozukluklarını iyileştinnedeki rolü nedeniyle ve Covid-19 hastalarda egzersizin solunum bozukluklarının iyileşme sürecine etkisini belirlemeye yönelik az sayıda çalışma olduğu için Bu nedenle bu çalışma Tahran'da uluslararası bir sağlık merkezinde 2020 yılının ilk yansında covi-19 hastalarda egzersiz ve solunum fizyoterapi egzersizlerinin solunum bozukluklannm iyileşmesine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, 2020 ilk yarısında gerçekleştirilen kesitsel bir çalışmadır ve çalışma popülasyonu, Tahran'da uluslararası bir sağlık merkezine başvuran Covid-19 hastalarını içermektedir. Temel bilgileri toplamak ve egzersizin etkisini değerlendinnek için araştmnacı tarafından hazırlanan 4 bölümlük bir kontrol listesi ve solunum fizyoterapi egzersizlerinin etkisini değerlendirmek için hastalar için önerilen solunum fizyoterapi egzersizlerine uygun olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış bir kontrol listesi kullanılmıştır. Ortalama, standart sapma, mutlak frekans ve mutlak frekans yüzdesinin tanımlayıcı sonuçlarının yanı sıra iki gruplu bağımsız t-testi ve Ki-kare testi, Kruskal-Wallis ve SPSS yazılımı kullanılarak tek yönlü varyans analizi (ANOVA) analizleri için rapor etmek Versiyon 16 (IBM SPSS istatistik versiyon 16) 0.05 anlamlılık seviyesinde kullanılmıştır. Egzersizin etkisinin araştırıldığı bu çalışmaya 350 Covid-19 hastası ve solunum fizyoterapi egzersizlerinin etkisinin araştırılmasına 16. haftaya kadar solunum bozuklukları düzelmeyen 93 hasta katıldı. Hastalarda solunum bozuklukları prevalansı% 54,57 idi. Çalışmaya cinsiyet oranı (% 50.00) eşit olan Covid-19 hastaları katılmış olup, hastaların ortalama ve yaş sapması 32.71 10 10.93 yıldı. Yürüme ve anaerobik vücut geliştirme dahil planlanmamış egzersiz ile solunum bozukluklarında 8 xix haftalık bir iyileşme (p-değeri = 0.684) ve Covid-19 hastalarda solunum bozukluklarında 16 haftalık bir iyileşme (p-değeri = 0.848) arasındaki ilişki de anlamlı bir fark bulunmamaktadir. Solunum fizyoterapi egzersizlerinin hastaların solunum kapasitesinin artması (p-değeri =
Özet (Çeviri)
Covid-19 disease is a new disease that first appeared in December 2019 in Wuhan, China and started rapidly throughout China. Since respiratory disorders are one of the most important symptoms and complications in patients with Covid-19 and due to the role of exercise in improving respiratory disorders and since few studies to determine the effect of exercise on the course of recovery of respiratory disorders in patients with Covid-19 Therefore, this study was conducted to investigate the effect of exercise and respiratory physiotherapy exercises on the improvement of respiratory disorders in patients with Covid-19 in the first half of 2019 in an international health center in Tehran. This study was a cross-sectional study that was perfonned in the first half of 2019 and the study population included patients with Covid-19 who had referred to an international health center in Tehran. In order to collect basic information and evaluate the effect of exercise, a 4- part researcher-made checklist was used and to evaluate the effect of respiratory physiotherapy exercises, a researcher-made checklist was used in accordance with the recommended respiratory physiotherapy exercises for patients. To report descriptive results of mean, standard deviation, absolute frequency and absolute frequency percentage, as well as for analyzes of two-group independent t-test and Chi-square test, Kruskal-Wallis and one-way analysis of variance (ANOVA) using SPSS software Version 16 (IBM SPSS statistics version 16) was used at the significance level of 0.05. Hi the study of the effect of exercise in this study, 350 patients with Covid-19 participated and in the study of the effect of respiratory physiotherapy exercises, 91 patients who did not improve their respiratory disorders by the 16th week of follow-up participated. The prevalence of respiratory disorders in patients was 54.57%. Patients with Covid-19 with a sex ratio equal to (50.00%) participated in the study and the mean and age deviation of patients was 32.71. 10.93 years. The relationship between xvii unplanned exercise including walking and anaerobic bodybuilding with an 8-week improvement in respiratory disorders (p-value = 684) and a 16-week improvement in respiratory disorders (p-value = 0.848) in patients with covid-19 disease There was no significance. There was a significant relationship between performing respiratory physiotherapy exercises with increasing patients 'respiratory capacity (p-value =