El-Makdisî'nin Gâyetü'l-Merâm fî Şerhi Bahri'l-Kelâm adlı eserinde ilâhî sıfatlar meselesine yaklaşımı
El-Makdisi's approach to the issue of divine attributes in his work enti̇tled Gayetü'l-Meram fi Şerhi Bahri'l-Kelam
- Tez No: 895297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
XV. yüzyılda yaşamış olan Makdisî Arapça, kelâm, fıkıh ve muhtelif ilim alanlarındaki bilgi ve birikimi ile Memlük devletinde yetişmiş mümtaz şahsiyetlerdendir. Onun Arapça ve kelâm alanlarına dair telif etmiş olduğu iki eseri kaynaklarda aktarılmakla birlikte elimizde sadece kelâm alanına dair Ebü'l-Muîn en-Nesefî'nin Bahrü'l-Kelâm isimli eseri üzerine kaleme aldığı Gâyetü'l-Merâm Fî Şerhi Bahri'l-Kelâm isimli şerhi bulunmaktadır. Onun, Bahrü'l-Kelâm'da Müellif tarafından ele alınan konuları açıklığa kavuşturma ve başta Mâtürîdî kelâm ekolü olmak üzere diğer ekollerin görüşlerine yer vererek kendi düşüncesini aktarma gayretinde olduğu görülmektedir. Makdisî tarafından kaleme alınan bu şerh Memlük devletinde diğer ilim alanlarında olduğu gibi kelâm alanında da Hanefî-Mâtürîdî düşüncesinin önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Tezimiz şerhte işlenen bütün meseleleri kapsamaktan ziyade İlâhî sıfatlara dair ele alınan konuları ihtiva etmektedir. Çalışmamızda hem kelâm ilminin Memlük devletindeki durumu hakkında bilgi sahibi olma hem de İlâhî sıfatlar bağlamında Müteahhirûn devrinde yaşamış olan bir âlimin Mütekaddimûn devrinde kaleme alınan bir esere yaklaşım tarzının gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Maqdisi, who lived in the 15th century, is one of the distinguished figures nurtured by the Mamluk state, known for his knowledge and expertise in Arabic theology (kalam), Islamic jurisprudence (fiqh), and various other sciences. Although sources mention two of his works in the fields of Arabic and theology (kalam), only his scholy on Abu'l-Mu'in al-Nasafi's“Bahr al-Kalam,”titled“Ghayat al-Maram fi Sharh Bahr al-Kalam,”is extant in the field of theology. It is observed that in“Bahr al-Kalam,”he strives to elucidate the topics addressed by the author and to convey his own thoughts by including the views of various ecoles of theology, particularly the Maturidi ecols. This scholy, authored by Maqdisi, demonstrates the significant position of Hanafi-Maturidi thought in the field of theology, as it does in other areas of knowledge. Our thesis does not aim to cover all the issues addressed in the commentary but focuses specifically on the topics related to the divine attributes. Our study aims both to provide insight into the state of theological science (kalam) during the Mamluk era and to illustrate the approach of a scholar from the later period (Muta'akhkhirun) towards a work authored in the earlier period (Mutaqaddimun) within the context of divine attributes.