Çocukların okul öncesi dönemdeki erken okuryazarlık becerisi ile ilkokul dönemindeki okuma becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of children's early literacy skills in preschool period and reading skills in primary school period
- Tez No: 895320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada çocukların okul öncesi dönemdeki erken okuryazarlık becerisi ile ilkokul dönemindeki okuma becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde Edirne ili Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ilkokullarda öğrenim görmekte olan, daha önce okul öncesi eğitim alan 99 ilkokul ikinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak; ilkokul ikinci sınıfta öğrenim gören öğrencilerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerileri“Formel Olmayan Okuma Envanteri-FOOE”ve“Yanlış Analizi Envanteri”ile belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin öğrencilerin okuma performansını (akıcı okuma ve okuduğunu anlama) değerlendirmesi amacıyla“Sınıf Öğretmeni Anket Formu-SÖAF kullanılmıştır. İlkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okul öncesi öğretmenlerinden okul öncesi dönemdeki erken okuryazarlık becerilerine yönelik görüş almak amacıyla ”Erken Okuryazarlık Becerileri Değerlendirme Aracı Öğretmen Formu-EROBDA-ÖF" kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin okuma performansı ile ilkokul ikinci sınıftaki öğretmenlerinin ve çalışma grubundaki çocukların okul öncesi öğretmenlerinin geriye dönük görüşleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma bulgularından elde edilen sonuca göre okul öncesi dönemdeki erken okuryazarlık becerisi iyi düzeyde olan öğrencilerin bu becerisi ile ilkokul ikinci sınıfta okuma ve okuduğunu anlama becerisi arasında pozitif yönlü anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin okul öncesi dönem erken okuryazarlık becerisi ile ilkokul ikinci sınıftaki okuma süresi ve okuma hatası arasında ise negatif yönlü anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin ilkokul ikinci sınıf öğrencisinin okuma becerisi, genel akademik başarısı ve Türkçe dersindeki performansına yönelik görüşleri ile okul öncesi dönem öğretmenlerinin çocukların erken okuryazarlık becerilerine yönelik görüşleri arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuma, okuduğunu anlama ve okuma süresi arasında pozitif yönlü anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okuma süresi ve okuduğunu anlama performansı arasında anlamlı düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca okuma hatası ile okuduğunu anlama performansı arasında negatif yönlü anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu, okuma hatası ile okuma süresi arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare children's early literacy skills in preschool period with their reading skills in primary school period. The study was conducted with 99 second grade primary school students who had previously received preschool education and were studying in public primary schools affiliated to the Directorate of National Education in Edirne province in the autumn term of the 2022-2023 academic year. As a data collection tool in the study, the fluent reading and reading comprehension skills of the students studying in the second grade of primary school were determined with the“Informal Reading Inventory”and“Error Analysis Inventory”.“Classroom Teacher Questionnaire Form”was used to evaluate the reading performance (fluent reading and reading comprehension) of the students.“Early Literacy Skills Assessment Tool Teacher Form”was used to obtain the opinions of the preschool teachers of the second grade primary school students about their early literacy skills in the preschool period. In the study, the relationship between the reading performance of the students and the retrospective opinions of their teachers in the second grade of primary school and the preschool teachers of the children in the study group was analysed. According to the results obtained from the research findings, it was concluded that there was a significant positive relationship between the early literacy skills of students with good early literacy skills in preschool period and reading and reading comprehension skills in the second grade of primary school. It was concluded that there was a significant negative relationship between students' early literacy skills in the preschool period and reading time and reading errors in the second grade of primary school. In addition, it was concluded that there was a positive and high level relationship between the views of classroom teachers on the reading skills, general academic achievement and performance in the Turkish lesson of the second grade students and the views of preschool teachers on children's early literacy skills. It was concluded that there was a significant positive relationship between reading, reading comprehension and reading time of second grade primary school students. It was found that there was a significant negative relationship between reading time and reading comprehension performance. In addition, it was determined that there is a significant negative relationship between reading error and reading comprehension performance, and there is a high positive relationship between reading error and reading time.