Countering disinformation in the digital age: Exploring human-AI collaboration in media
Dijital çağda yanlış bilgilendirmeye karşı koyma: Medyada insan-yapay zekâ iş birliğinin keşfi
  1. Tez No: 895328
  2. Yazar: ANZHELIKA LUTSENKO
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BARİKA GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hızla gelişen dijital ortamda, bilgi dağıtımı her zamankinden daha yaygın hale geldi ve buna dezenformasyonla mücadelenin zorlu mücadelesi de eşlik ediyor. Yanlış bilgi çeşitli medya kanalları aracılığıyla çoğaldıkça, dezenformasyonla mücadele için etkili ve yenilikçi stratejilere olan ihtiyaç hiç bu kadar acil olmamıştı. Bu makale, bu önemli zorluğun üstesinden gelmek için insan uzmanlığı ile yapay zeka (AI) yeteneklerinin kesişimini eleştirel bir şekilde araştırıyor. Bu araştırma, insan aracılar ve yapay zeka sistemleri arasındaki işbirliğinin dinamiklerini derinlemesine inceleyerek, medya alanında dezenformasyonun etkisini hafifletmeye yönelik sinerjik çabaların potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. İnsan-yapay zeka işbirliğinin derinlemesine incelenmesi yoluyla bu tez, medya ve dezenformasyonla ilgili akademik söyleme katkıda bulunan içgörüleri ortaya çıkarmayı ve bilgi bütünlüğünü korumanın karmaşıklığıyla boğuşan medya profesyonelleri, teknoloji uzmanları ve politika yapıcılar için pratik çıkarımlar sunmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
In the rapidly evolving digital landscape, information dissemination has become more pervasive than ever before, accompanied by the formidable challenge of combating disinformation. As misinformation proliferates through various media channels, the need for effective and innovative strategies to counter disinformation has never been more pressing. This paper critically explores the intersection of human expertise and artificial intelligence (AI) capabilities to address this substantial challenge. By delving into the dynamics of collaboration between human agents and AI systems, this research endeavors to unravel the potential of synergistic efforts in mitigating the impact of disinformation within the media realm. Through an in-depth examination of human-AI collaboration, this thesis seeks to uncover insights that contribute to the academic discourse surrounding media and disinformation and offer practical implications for media professionals, technologists, and policymakers grappling with the complexities of safeguarding information integrity in the digital era.