Vanadyum bileşiklerinin piromellitik diimit ligandıyla reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of synthesis reactions mixture vanadium compounds with pyromellitic diimide
- Tez No: 895347
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, vanadyum bileşiklerinin piromellitik diimit (PMD) bileşiğiyle/ligandıyla reaksiyonları incelenmiş ve tepkimeler sonucunda oluşan bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. PMD'nin hidrasyona uğrayarak farklı bağlanma moduna sahip yeni ligandlar oluşturacağı hipotezine rağmen, PMD'nin VOSO4∙xH2O katalizörlüğünde hidrotermal sentez koşullarında beklenmedik bir şekilde 1,2,4,5-benzentetrakarboksilik aside (BTCA'e) dönüştüğü gözlenmiştir. BTCA kısmen iyonlaşarak yani 1,2,4,5-benzentetrakarboksilat iyonuna (BTC) dönüşerek ortamda bulunan vanadyum iyonlarıyla koordine kovalent bağ oluşturarak Cevik ve ark. 2007 tarafından daha önce rapor edilen bir MOF bileşiği [VIV2O2(H2O)2BTC]∞ oluşturduğu tespit edilmiştir. PMD kullanılarak elde edilen bileşikle [VIV2O2(H2O)2BTC]∞ bileşiğinin fiziksel özellikleri, elementel analiz (CHNS) sonuçları, FTIR spektrumları, TGA ve DTA eğrileri, manganometrik titrasyon sonuçları, oda sıcaklığı manyetik momentleri ve XRD toz kırınım desenleri karşılaştırılmıştır. Bu analitik çalışmalar sonucunda her iki bileşiğinde aynı bileşik olduğu ortaya çıkmıştır. Sentez çalışmaları sonucunda kristal formunda başka bir koordinasyon bileşiği elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the reactions of vanadium compounds with pyromellitic diimide (PMD) were investigated, and the synthesis and characterization of the resulting compounds were carried out. The hypothesis of the thesis study is that PMD would undergo hydrolysis to form new ligands with different binding modes. But 1,2,4,5-benzenetetracarboxylic acid (BTCA) unexpectedly occurred under hydrothermal synthesis conditions with VOSO4∙xH2O as a catalyst. BTCA partially ionizes to form 1,2,4,5-benzenetetracarboxylate ion (BTC ligand). BTC bonded to vanadium ions in the reaction vessel to form a previously reported MOF compound [VIV2O2(H2O)2BTC]∞ by Cevik et al. 2007. The compound obtained by using PMD was compared with [VIV2O2(H2O)2BTC]∞ by physical properties, elemental analysis (CHNS), FTIR spectra, TGA and DTA curves, manganometric titration results, room temperature magnetic moments, and XRD powder diffraction patterns. Analytical studies revealed that both compounds are chemically the same compound. As a result of the synthesis study, no other coordination compound were obtained in crystal form.