Vanadyum bileşiklerinin difenil-4,4′-dikarboksilik asitle reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of reactions of vanadium compounds with biphenyl-4,4'-dicarboxylic acid
- Tez No: 945650
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, vanadyum bileşiklerinin difenil-4,4'-dikarboksilik asit (bpdcH2) bileşiği ile olan reaksiyonları incelenmiş; bu tepkimeler sonucunda oluşan iki yeni bileşiğin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Hidrotermal sentez koşullarında elde edilen bileşiklerden biri olan [ⅤⅣO(bpdc)]∞ yapısındaki metal-organik çerçeve (MOF) tipi koordinasyon polimerinin, literatürde yer alan COMOC-2, MIL-47(V) ve MIL-53 (Cr, Al, Fe) sınıfındaki bileşiklerle yapısal benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Gözenekleri boş olan [ⅤⅣO(bpdc)]∞ bileşiği, COMOC-2 ile aynı ligandı içermekte olup, bu iki yapı arasındaki temel farkın COMOC-2'nin gözeneklerinde dimetilformamid (DMF) molekülünün bulunması olduğu tespit edilmiştir. İkinci bileşik olan [V_2^III(bpdc)3]ꝏ ise yeterli büyüklükte kristal elde edilememesi nedeniyle kısmen karakterize edilmiştir. Literatür taramalarında, vanadyum ve bpdc ligandı içeren COMOC-2 dışında başka bir bileşiğe rastlanmamıştır. Bu nedenle, [V_2^III(bpdc)3]ꝏ bileşiğinin yeni bir bileşik olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reactions of vanadium compounds with the ligand biphenyl-4,4'-dicarboxylic acid (bpdcH2) were investigated, and the synthesis and characterization of two resulting compounds were carried out. One of the compounds obtained under hydrothermal synthesis conditions, [ⅤⅣO(bpdc)]∞, is a metal-organic framework (MOF)-type coordination polymer and was found to be structurally similar to compounds in the COMOC-2, MIL-47(V), and MIL-53 (Cr, Al, Fe) families. It was determined that [ⅤⅣO(bpdc)]∞, which has empty pores, contains the same ligand as COMOC-2, and the primary structural difference between the two lies in the presence of DMF molecules within the pores of COMOC-2. The hydrothermally synthesized second compound, [V_2^III(bpdc)3]ꝏ, has been partially characterized due to the inability to obtain a sufficiently large crystal. No compound containing both vanadium and the bpdc ligand except COMOC-2 has been reported in the literature. Therefore, the compound with the Formula [V_2^III(bpdc)3]ꝏ is considered to be a novel compound.