Baskı ve ambalaj sanayisi atık suyunun ardışık elektro-koagülasyon ve elektro-oksidasyon yöntemleriyle arıtılabilirliğinin incelenmesi
Treatment of packaging industry wastewater by electrocoagulation and electrooxidation hybrid process
- Tez No: 895404
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GENGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Baskı ve ambalaj endüstrisi, geleneksel biyolojik arıtma yöntemlerine direnç gösteren, yüksek organik madde içeriğine sahip (TOK=10.005,00 mg/L, KOI: 31.248,00 mg/L) oldukça renkli (11.147,00 ABS) atık sular üretir. Bu tez çalışmasında Elektro-Koagülasyon (EC) ve Elektro-Oksidasyon (EO) proseslerini içeren hibrit bir arıtma yöntemiyle bu atık suların arıtılabilirliği araştırıldı. EC aşamasında demir ve alüminyum elektrot kullanılarak toplam organik karbon (TOC), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOI) ve renk giderim verimleri incelendi. Ayrıca zaman, akım ve pH değerlerinin arıtma verimliliğine etkisi araştırıldı. EC prosesi için optimal koşullar altında (pH=5, akım yoğunluğu=0,4 A, süre=15 dk) %79,6 TOK giderme verimi, %93,3 KOI giderme verimi ve %94,6 renk giderme verimi elde edilmiştir. Arıtma prosesinin ikinci aşamasında kalan TOK miktarı, Elektro-Oksidasyon yöntemi kullanılarak giderilmeye çalışılmıştır. 0,5 g NaCl ve Ti/IrO2 ile Ti/Ir-RuO2 elektrotlarının 120 dakika, 4 A akım yoğunluğunda çalıştırılmasıyla % 95,4 gibi dikkate değer bir TOK giderim verimliliği elde edilmiştir. Bu çalışma, EC ve EO kombinasyonunun yüksek TOK, KOI değerleri ve renk parametrelerine sahip endüstriyel atık suyun arıtılmasında önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The packaging industry generates a substantial amount of wastewater, characterized by its high organic content (TOC=10.005,00 mg/L, COD= 31.248,00 mg/L) and resistance to traditional treatment methods, such as biological processes. This study investigates the possibility of treating it with an alternative hybrid treatment method, which involves electro-coagülation (EC) an Electro-oxidation (EO). İn the EC stage, the precipitation rate, total organic carbon (TOC), chemical oxygen demand (COD) and colour removal efficiencies were examined using iron and aluminum electrodes. Also, the effects of time, current, and pH values on the treatment efficiency were explored. Under optimal conditions for the EC process (initial pH=5, current =0.4 A, time=15 minutes with 2 pairs of iron and aluminum electrodes) an % 79.6 TOC removal efficiency, a %93.3 COD removal efficiency and a % 94.6 colour removal efficiency were achieved. İn the second stage of the treatment process, the remaining TOC from the wastewater treaded with the EC process using the Electro-Oxidation method. By employing 0.5 g NaCl an Ti/IrO2 and Ti/Ru-Ir electrodes for 120 minutes at 4 amperes, achieved a remarkable 95.4% TOC removal efficiency. This study demonstrates that the combination of EC and EO has significant potential is treating industrial wastewater with high TOC values and colour parameters.