Impact of financial development, foreign direct investment and foreign trade on the economic growth: Case study of Libya (1990-2020)
Finansal kalkınma, doğrudan yabancı yatırım ve dış ticaretin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Libya örneği (1990-2020)
- Tez No: 895405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küreselleşmenin hız kazanması ve teknolojik yayılma, yabancı yatırımların artışına ve dünya ülkeleri arasındaki ticaret alışverişinin büyümesine büyük ölçüde yardımcı oldu. Ancak bazı ülkeler küresel ekonomiye diğerlerinden daha hızlı entegre olurken ne yazık ki Libya gelişmiş finansal sisteme ve büyük ticaret payına sahip ülkeler arasında yer alamamıştır. Pek çok çalışma doğrudan yabancı yatırımların mali kaynak eksikliği gibi ulusal ve bölgesel düzeydeki mali sorunları çözebileceğini ve az gelişmiş ülkelere üretim teknoloji ve bilgi biriki aktarmada önemli rol oynadığını göstermiştir. Ancak Libya ekonomisine gelen yatırımların yetersiz oluşu ülkenin küresel ekonomide yer edinmesini güçleştirmiştir. Bu tez çalışması, 1990-2020 dönemi için Libya ekonomisinde finansal gelişmişlik düzeyi, doğrudan yabancı yatırım girişleri ve uluslararası ticaretin ekonomik büyümeye etkileri zaman serizi analizi ile araştırılmıştır. Bu doğrultuda Amprik modelde ekonomik büyüklük değişkeni olarak kişi başına düşen GSYH'ye yer verilirken açıklayıcı değişken olarak ticaret hacminin GSYH'ye oranı, net doğrudan yabancı yatırım girişlerinin GSYH içerisindeki payı ve finansal küreselleşme endeksinden yararlanılmıştır. Çalışmada yöntem olarak ARDL eş bütünleşme azalizinden yararlanılmış olup ampirik bulgularda değişkenler arasında eş bütünleşme ilişkisinin varlığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, 1990-2020 döneminde Libya'nın ekonomik büyüme düzeyi ile Uluslararası ticaret, doğrudan yabancı yatırımlar ve finansal küreselleşme düzeyi arasında uzun vadeli bir eş-bütünleşme ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca uygulanan hata düzeltme modeli sonuçlarına göre, modelin hata düzeltme katsayısı negatif ve istatistiki olarak anlamlı olup değişkenler arasında uzun dönem ilişkinin vardığını doğrulamaktadır. Açıklayıcı değişkenlere ait uzun dönem katsayıları istatistiki olarak anlamlı olduğu ve ulusararası ticaretin uzun dönemde ekonomik büyümeye etkisi pozitif iken finansal gelişmişlik ve doğruran yabancı yatırımların ekonomik büyümeye etkisinin negatif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The acceleration of globalization and technological diffusion has greatly helped the increase in foreign investments and the growth of trade exchange between countries around the world. However, while some countries integrated into the global economy faster than others, unfortunately, Libya was not among the countries with a developed financial system and a large trade share. Many studies have shown that foreign direct investments can solve financial problems at national and regional levels, such as lack of financial resources, and play an important role in transferring production technology and know-how to underdeveloped countries. However, the insufficient investments coming into Libya's economy have made it difficult for the country to gain a place in the global economy. This thesis study investigated the financial development level in the Libyan economy, foreign direct investment inflows, and the effects of international trade on economic growth for the period 1990–2020 through time series analysis. The empirical model included GDP per capita as the economic size variable, and used the ratio of trade volume to GDP, the share of net foreign direct investment inflows in GDP, and the financial globalization index as explanatory variables. The study used ARDL cointegration analysis as a method, and the empirical findings determined the existence of a cointegration relationship between the variables. This study revealed that there is a long-term co-integration relationship between the level of economic growth in Libya and the level of international trade, foreign direct investments, and financial globalization in the period 1990–2020. Furthermore, according to the results of the applied error correction model, the error correction coefficient is negative and statistically significant, confirming that there is a long-term relationship between the variables. It has been determined that the long-term coefficients of the explanatory variables are statistically significant, and while the effect of international trade on economic growth is positive in the long run, the effect of financial development and direct foreign investments on economic growth is negative.