Acil yardım ve afet yönetimi öğrencilerinin işsizlik kaygıları ve yaşam doyumları arasındaki ilişki: ÇOMÜ örneği
The relationship between unemployment anxiety and life satisfaction of emergency aid and disaster management students: ÇOMÜ case study
- Tez No: 895449
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İlk ve Acil Yardım, Education and Training, Psychology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, öğrencilerin genel işsizlik kaygısı düzeyleri ve alt boyutları ile yaşam doyumları arasındaki ilişkisinin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen çalışmanın modeli,“ilişkisel tarama”şeklindedir. Çalışmanın örneklemi, 2022-2023 eğitim öğretim döneminde okuyan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi acil yardım ve afet yönetimi öğrencilerinden oluşmaktadır. Zaman kısıtlığı ve dönemin koşulları itibariyle araştırma evrenindeki öğrencilerin tamamına ulaşmak mümkün olmamış ve 178 öğrenci çalışmaya katılım göstermiştir. Araştırmanın verileri;“İşsizlik Kaygısı Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu”ölçekleri ile toplanmıştır. Buna ek olarak; araştırmacı tarafından yapılandırılan“Demografik Bilgi Formu”öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Verileri çözümlerken aritmetik ortalama, t-testi (independent), ANOVA (tek yönlü), korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, Acil yardım ve afet yönetimi öğrencilerinin işsizlik kaygılarının yüksek olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin genel işsizlik kaygıları ve alt boyutları ile yaşam doyumlarının sınıf, gelir düzeyi, şu an kaldıkları yer durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Cinsiyet, yaş, çalışma durumu, okula gelmeden önceki yerleşim yeri ve herhangi bir psikolojik rahatsızlığı olma değişkenlerinin ise öğrencilerin işsizlik kaygıları ve alt boyutların ile yaşam doyumlarını etkileyen faktörler olmadığı belirlenmiştir. Acil yardım ve afet yönetimi öğrencilerinin genel işsizlik kaygıları ve alt boyutları ile yaşam doyumlarının anlamlı ve ters yönde bir ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin işsizlik kaygılarına ilişkin çalışmalar ve öğrencilerin işsizlik kaygılarının nasıl azaltılabileceğine yönelik çalışmalar arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between students' overall unemployment anxiety levels, their lower dimension, and life satisfaction. Conducted using a quantitative research method, this study employs a relational survey model. The study sample consists of undergraduate students from the Faculty of Health Sciences at Canakkale Onsekiz Mart University, specifically those studying Emergency Aid and Disaster Management (1st, 2nd, 3rd, and 4th-year students). Due to time constraints and the conditions of the period, it was not possible to reach all students in the research samples, and 178 students participated in the study. The data for the research were collected using the“Unemployment Anxiety Scale”and the“Life Satisfaction”scales additionally, a“Demographic Information Form”created by the researcher was administered. Descriptive statistics (mean, percentage), independent samples t-test, ANOVA, Pearson correlation analysis, and regression analysis were employed for data analysis. The consequences indicated that the nonemployment anxiety levels among AYAY students were high. It was found that students' overall unemployment anxiety and its lower dimensions, as well as life satisfaction, significantly differed according to class level, income level, and current residence. However, gender, age, employment status, pre-university residence, and the presence of any psychological disorders were not significant factors affecting students' unemployment anxiety and its lower dimensions or life satisfaction. The study concluded that there is a eloquent negative relationship between the general unemployment anxiety and its lower dimensions and life satisfaction among Disaster Education and Management students. Studies on students' unemployment concerns and how to reduce students' unemployment concerns can be increased.