Hatırlanır tatil deneyimlerinin algılanan değer ve tavsiye niyetine etkisi: Arsuz'u ziyaret eden turistler üzerine bir araştırma
Effect of memorable vacation experiences on perceived value and recommendation intention: A research on tourists visiting Arsuz
- Tez No: 895462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada hatırlanır tatil deneyimlerinin algılanan değer ve tavsiye niyeti üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veriler Hatay ili Arsuz ilçesini ziyaret eden turistlerden oluşmuş olup, 2022 yılı Mayıs – Kasım aylarında kolayda örnekleme tekniği ve anket aracılığıyla toplanmış ve kullanılabilir 522 anket elde edilmiştir. Verilere araştırma amacına uygun olarak betimsel istatistiklerin yanısıra, açıklayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonucunda hatırlanır tatil deneyimlerinin altı boyutta toplandığı ve tüm boyutların algılanan değer üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında turistlerin tavsiye niyeti üzerinde bilgi, katılım ve yerel kültür deneyimlerinin ve algılanan tatil değerinin pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar hatırlanır turizm deneyimlerinin ve algılanan değerin tüketici davranışındaki yerinin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayabilecektir. Bulgular ışığında araştırmada hitap edilen alanlara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study examines the effect of memorable vacation experiences on perceived value and recommendation intention. For this purpose, data was collected from tourists visiting Arsuz district of Hatay province between May and November 2022, through the convenience sampling method 522 usable questionnaires were obtained. For analyzing the data in addition to descriptive statistics, explanatory factor analysis, correlation, and regression analyses were used. Results of the analyses showed that memorable vacation experiences were collected in six dimensions and all dimensions had a positive and significant effect on perceived value. In addition, it was found that knowledge, participation, local culture experiences, and perceived value have a positive and significant effect on the recommendation intention of tourists'. The results obtained may enable a better understanding of the place of memorable experiences in perceived value and consumer behavior.