Etkili iletişim ve akran ilişkisinin üniversitedeki personellerin iş performansına etkisi
The effect of effective communication and peer relationship on the job performance of university staff
- Tez No: 895461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, etkili iletişim ve akran ilişkilerinin iş performansına olan etkisini incelemektir. İş dünyasının karmaşık ve dinamik yapısı içerisinde, iletişim becerileri ve akran ilişkileri organizasyonların verimliliği ve başarısı üzerinde önemli derecede bir tesire sahip olabilir. Etkili iletişim, çalışanların iş görevlerini daha iyi anlamalarına, yönergeleri daha net takip etmelerine ve işbirliğini teşvik etmelerine olanak tanır. Bu da, iş süreçlerinin daha düzenli ve etkili bir şekilde yürütülmesine olanak sağlayabilir. Aynı şekilde, olumlu akran ilişkileri, çalışanların birbirleriyle daha iyi anlaşmalarını, bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik etmelerini ve işbirliği kültürünü geliştirmelerini sağlayabilir. Bu faktörlerin bir araya gelmesi, çalışanların motivasyonunu artırabilir ve iş performansını olumlu bir şekilde etkileyebilir. Bu çalışma, literatürdeki mevcut araştırmalara dayanarak, etkili iletişim ve akran desteğinin iş performansına olan etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of effective communication and peer relationships on job performance. Within the complex and dynamic structure of the business world, communication skills and peer relationships can have an importance affect on the efficiency and achievement of organizations. Effective communication enables employees to better understand their job tasks, follow instructions more clearly, and promote collaboration. This, in turn, can facilitate the more organized and efficient execution of work processes. Similarly, positive peer relationships can lead to better understanding among employees, encourage the sharing of knowledge and experience, and foster a culture of collaboration. The convergence of these factors can enhance employee motivation and positively affect job performance. Based on existing research in the literature, this study aims to analyze the impact of effective communication and peer relationships on job performance.