Yeşil soğanlarda paklobutrazol uygulamasının kalite parametrelerine ve hasat sonrası iç yaprak büyümesi üzerine etkisi
The effect of paclobutrazol application on quality parameters and postharvest inner leaf growth in green onions
- Tez No: 895469
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UFUK KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada bitki büyüme düzenleyicilerden birisi olan paklobutrazolun yeşil soğanların (Allium cepa L.) üretim aşamasındaki ve hasat sonrasındaki etkileri incelenmiştir. Denemede iki faklı paklobutrazol uygulama yöntemi uygulanmıştır. Birinci yöntem yeşil soğanlara hasattan 15 gün önce 0 (kontrol), 2, 5 ve 10 ppm paklobutrazol yapraktan püskürtme yöntemi ile 10, 25, 50 ve 100 ppm paklobutrazol ise topraktan, sulama şeklinde uygulanmıştır. Bu örneklerde hasat döneminde yalancı gövde ve yaprak renk değerleri (L*, a*,b*, hue ve sarılık indeksi), bitki ağırlığı, kuru madde miktarı, bitki boyu, yalancı gövde çapı, klorofil SPAD değeri ve kesme direnci üzerindeki değişimlere bakılmıştır. İkinci uygulama yöntemi ise hasat edilen soğanlar ayıklandıktan sonra 12,5, 25, 50 ve 100 ppm dozundaki paklobutazol daldırma şeklinde uygulandıktan sonra +4°C'de %85-90 oransal nem koşullarında depolanmıştır. Depolama başlangıcında ve 7 gün arayla 3 hafta boyunca yeşil soğanlarda, yalancı gövde ve yaprak renk değerleri (L*, a*,b*, hue ve Delta E (ΔE), kesme direnci, ağırlık kaybı, çürüme oranı, suda kuru madde miktarı ve iç yaprak uzama miktarı değerleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, üretim aşamasında topraktan paklobutrazol uygulmasının yapraktan uygulamaya göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Özellikle klorofil miktarını ve yeşil renk değerlerini artırmıştır. Hasat sonrası uygulamalarda da 25, 50 ve 100 ppm dozlarının içsel yaprak uzamasını önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of paclobutrazol, one of the plant growth regulators, on green onions (Allium cepa L.) during the production phase and postharvest were investigated. Two different paclobutrazol application methods were applied in the experiment. In the first method, 0 (control), 2, 5 and 10 ppm paclobutrazol were applied to green onions 15 days before harvest by foliar spraying method and 10, 25, 50 and 100 ppm paclobutrazol were applied to the soil by irrigation method. In these samples, changes in pseudostem and leaf color values (L*, a*, b*, hue and yellowness index), plant weight, dry matter amount, plant height, neck diameter, chlorophyll SPAD value and cutting resistance were examined during the harvest period. The second application method was to apply paclobutazole at doses of 12.5, 25, 50 and 100 ppm by dipping the harvested onions after sorting and then storing them at +4°C and 85-90% relative humidity. The effects on neck and leaf color values (L*, a*, b*, hue and Delta E (ΔE), cutting resistance, weight loss, decay rate, dry matter content in water and inner leaf elongation values of green onions were investigated at the beginning of storage and at 7-day intervals for 3 weeks. As a result of the study, it was determined that the application of paclobutrazol from the soil during the production phase was more effective than the application from the leaves. It especially increased the amount of chlorophyll and green color values. In post-harvest applications, it was determined that 25, 50 and 100 ppm doses significantly reduced internal leaf elongation.