Sağlik hizmetleri meslek yüksekokulu öğrencilerinin hipertansiyondan korunma tutumlari ve riskli davranişlarinin incelenmesi
Examination of hypertension prevention attitudes and risky behaviors of health services vocational school students
  1. Tez No: 895470
  2. Yazar: SÜMEYYA KAYA BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hipertansiyon, dünya çapında en sık görülen önlenebilir kardiyovasküler bir hastalıktır. Bu çalışma Gümüşhane Üniversitesi'nde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) öğrencilerinin hipertansiyondan korunma tutumları ve riskli davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Gümüşhane Üniversitesi SHMYO'da öğrenim gören toplam 3165 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde, Kişisel Bilgi Formu, Hipertansiyondan Korunma Tutumları Ölçeği (HKTÖ) ve Riskli Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu (RDÖÜF) kullanıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanıldı. Normal dağılıma uymayan sürekli parametrelerin ilişkisinin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanıldı. Çalışmaya dâhil edilen 1163 öğrencinin yaş ortalaması 20,33 ± 2,64 olup, %78,2'si kadındı. Öğrencilerin HKTÖ toplam puanı en az 34, en fazla 129 olup, ortalama 101,88 ± 12,97 olarak tespit edilmiştir. RDÖÜF alt boyut puanları hesaplandığında antisosyal davranışlar 17,7 ± 5,99, alkol kullanımı 11,18 ± 5,37, sigara kullanımı17,34 ± 9,42, intihar eğilimi 28,7 ± 11,75, beslenme alışkanlıkları 22,78 ± 6,91, okul terki 8,81 ± 3,74, madde kullanımı 10,46 ± 4,18 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypertension represents the most prevalent preventable cardiovascular disease globally. This study was conducted as a cross-sectional and descriptive study with the objective of evaluating the attitudes and risky behaviours related to the prevention of hypertension among the students of the Vocational School of Health Services (SHMYO) at Gümüşhane University. The study population comprised a total of 3,165 students enrolled at Gümüşhane University, SHMYO. The data were obtained using the Personal Information Form, Hypertension Prevention Attitudes Scale (HKTÖ) and Risky Behaviour Scale University Form (RDÖÜF). The data were analysed using IBM SPSS Statistics 23. The Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis H test were employed for the purpose of comparing the data. In order to examine the relationship between continuous parameters that did not comply with normal distribution, the Spearman's rho correlation coefficient was employed. The mean age of the 1,163 students included in the study was 20.33 ± 2.64 years, with 78.2% identifying as female. The total score for the students on the HKTÖ was found to be between 34 and 129, with an average of 101.88 ± 12.97. The mean score for the RDÖÜF subscale was 17.7 ± 5.99, indicating a prevalence of antisocial behaviours. The mean score for alcohol use was 11.18 ± 5.37, while smoking had a mean score of 17.34 ± 9.42. Suicidal tendencies had a mean score of 28. The mean scores for eating habits, school dropout, and substance use were 22.78 ± 22.78, 8.81 ± 3.74, and 10.46 ± 4.18, respectively. The mean score for antisocial behaviours was 17.7 ± 5.99, for alcohol use was 11.18 ± 5.37, for smoking was 17.34 ± 9.42, and for suicidal tendencies was 28. The results of our study indicate a very weak negative correlation between the HKTÖ and RDÖÜF total score, with a statistically significant difference (r = -0.13; p < 0.001).