Biguanodin-sülfanomid grubuna ait yeni sentez maddesinin genetik markerler ile insan periferal lenfositlerinde geno-sitotoksik etkisinin belirlenmesi
Determination of the geno-cytotoxic effect of a new synthesis substance of biguanodine-sulfanomide group on human peripheral lymphocytes by genetic markers
- Tez No: 895485
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Farmasötik Toksikoloji, Genetik, Biology, Pharmaceutical Toxicology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar gün geçtikçe artmaktadır. Bu amaçla sentezlenen ilaçlar genellikle asetilkolinesterazı (AChE) inhibe edici aktiviteye sahip bileşiklerdir. Bu amaç doğrultusunda biguanodin sülfanomid grubuna ait yeni sentez madde geliştirilmiştir. Bu çalışmada sentez maddenin geno-sitotoksik etkisinin incelenmesi için insan periferal lenfositleri kullanılarak Kromozom Anormalliği (KA) testi, SH-SY5Y hücre grubu kullanılarak, MTT ve Komet testleri yapılmıştır. Periferal kan lenfositleri ön çalışma ile belirlenen 0.312, 0.625, 1.25 µg/ml konsantrasyonları ile 24 ve 48 saat muameleye tabi tutulmuşlardır. Hücre başına düşen anormallik miktarı (KA/Hücre), anormal hücre yüzdesi (AH%), mitotik indeks (MI) değerlerine bakıldığında kontrole göre istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. SH-SY5Y hücre hatlarına uygulanan MTT testinde maddenin 0.625, 1.25, 2.5, 5 mg/mL konsantrasyonlarında kontrol ile kıyaslandığında istatistiki olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Maddenin yüksek konsantrasyonlarda sitotoksik olabileceğinin göstergesidir. Komet testinde SH-SY5Y hücre gruplarının 1 saatlik 0.106, 0.213, 0.417 mg/mL etken madde ile muamelesi sonucunda hasarlı hücre yüzdesi (%HHY) değerlerinde tüm dozlarda kontrole göre istatistiki olarak anlamlı fark bulunmuştur. Genetik hasar indeksi (GHI) değerlerine bakıldığında ise muameleli gruplar ile kontrol arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda maddenin zayıf genotoksik bir etkisinin olduğu, kullanım dozunun artmasına bağlı olarak sitotoksik etki göstereceği sonucuna varılmıştır. Sentez maddenin genetik materyal üzerinde zayıf etki göstermemesi ilaç öncü maddesi olabilme olasılığını artırmaktadır. Bunun tam olarak belirlenebilmesi için farklı hücre gruplarında ve farklı test sistemleri ile in vitro ve in vivo çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Drugs used in the treatment of Alzheimer's disease are increasing day by day. Drugs synthesised for this purpose are generally compounds with acetylcholinesterase (AChE) inhibitory activity. For this purpose, a new synthesised substance belonging to biguanodine sulfanomide group was developed. In this study, Chromosome Abnormality (CA) test using human peripheral lymphocytes, MTT and Comet tests using SH-SY5Y cell line were performed to investigate the geno-cytotoxic effect of the synthesised substance. Peripheral blood lymphocytes were treated with concentrations of 0.312, 0.625, 1.25 µg/ml for 24 and 48 hours. No statistically significant difference was found in the abnormality amount per cell (KA/Cell), abnormal cell percentage (AH%), mitotic index (MI) values compared to the control. In the MTT test applied to SH-SY5Y cell lines, a statistically significant difference was found at concentrations of 0.625, 1.25, 2.5, 5 mg/mL compared to the control. It is an indication that the substance may be cytotoxic at high concentrations. In the Comet test, as a result of 1-hour treatment of SH-SY5Y cell groups with 0.106, 0.213, 0.417 mg/mL active substance, a statistically significant difference was found in the damaged cell percentage (DCC) values at all doses compared to the control. When the genetic damage index (GHI) values were examined, no statistically significant difference was found between the treated groups and the control. As a result of all the studies, it was concluded that the substance does not have a genotoxic effect and will show cytotoxic effect depending on the increase in the dose of use. The fact that the synthesised substance does not show any effect on the genetic material increases the possibility that it may be a drug precursor. In vitro and in vivo studies in different cell groups and with different test systems are required to determine this exactly.