Hemşire ve ebelere malpraktis bakış açısıyla verilen ventrogluteal bölge kullanımı eğitiminin etkinliği
The effectiveness of education on the use of the ventrogluteal site given to nurses and midwives from a malpractice perspective
- Tez No: 895486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÇETİNKAYA USLUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşire ve ebelere malpraktis bakış açısıyla verilen eğitimin, intramüsküler (İM) enjeksiyonlarda ventrogluteal (VG) bölge kullanımına ilişkin bilgi düzeyi ve görüşleri üzerine etkisini belirlemektir. Materyal-Metot: Tek Gruplu Ön Test-Son Test Modelinin kullanıldığı yarı deneysel tasarımda planlanan bu araştırmanın örneklemini, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Hastanesi'nde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşire ve ebeler oluşturmaktadır. Araştırma Nisan-Mayıs 2024 tarihleri arasında üç oturumda gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; Tanıtıcı Bilgiler Veri Formu, VG Bölge Kullanımı Hakkında Görüş Formu, Malpraktis Bilgi Formu ve VG Bölgeye İlaç Uygulanmasına İlişkin Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, medyan, mod, minimum ve maksimum değerler hesaplanmıştır. Ön test – Son Test verilerinin karşılaştırılmasında, Friedman ve Wilcoxon işaretli sıralar testleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %78,5'i kadın olup, yaş dağılımında ise en yüksek katılım oranı 29-39 yaş aralığında olduğu belirlenmiştir. Eğitim öncesi VG bölge kullanımı ve malpraktis bilgi düzeyinde olumlu farklılıklar gözlenmiştir. Eğitim öncesi VG bölge kullanımına yönelik bilgi puanı ortalama 3,56±2,40 iken, eğitim sonrası 9,24±0,84 olduğu belirlenmiştir. Malpraktis bilgi puanı eğitim öncesi 4,12±2,08'den 8,70±1,32'ye çıkmıştır. Ayrıca, katılımcıların bilgi seviyesindeki artışın VG bölge hakkındaki görüşlerini etkilediği saptanmıştır. Sonuç: Hemşire ve ebelere malpraktis bakış açısıyla verilen VG bölge kullanımı eğitiminin, hem VG bölgeye yönelik bilgi düzeylerini hem de İM enjeksiyonda malpraktis risklerine ilişkin bilgi düzeylerini ve bu bölgeye yönelik görüşlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Hemşire ve ebelere yönelik hizmet içi eğitim programlarının VG bölge kullanımı ve malpraktis riskinin azaltılması konularına odaklanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to determine the impact of training provided to nurses and midwives, from the perspective of malpractice, on their knowledge level and views regarding the use of the ventrogluteal (VG) site in intramuscular (IM) injections. Material-Method: The sample of this planned study, using a quasi-experimental design with a single-group pretest-posttest model, consists of nurses and midwives working at Süleyman Demirel University (SDÜ) Hospital who agreed to participate in the research. The research was conducted in three sessions between April and May 2024. Research data were collected using the Introductory Information Data Form, VG Site Usage Opinion Form, Malpractice Information Form, and VG Site Knowledge Form. In the analysis of the data, mean, standard deviation, median, mode, minimum, and maximum values were calculated. For the comparison of pretest and posttest data, Friedman and Wilcoxon signed-rank tests were used. Results: Among the participants, 78.5% were women, with the highest participation rate in the age group of 29-39 years. Positive differences were observed in the knowledge levels regarding the use of the VG site and malpractice before the education. The average knowledge score on VG site use was 3.56±2.40 before the education and increased to 9.24±0.84 after the education. The malpractice knowledge score increased from 4.12±2.08 before the education to 8.70±1.32 after the education. Additionally, it was determined that the increase in the participants' knowledge levels influenced their views on the VG site. Conclusion: It was concluded that the training provided to nurses and midwives from the perspective of malpractice regarding the use of the VG site positively affected both their knowledge levels regarding the VG site and their knowledge levels and views on malpractice risks in IM injections. It is recommended that in-service training programs for nurses and midwives focus on the use of the VG site and the reduction of malpractice risks.