Guidelines of intervention and non- intervention: A study of international politics of intervention and non- intervention in regard to Iraq, 1990-2003
Müdahale etme ve etmeme kılavuz ilkeleri:Irak'a müdahale etme ve etmeme konusunda uluslararası politikalar üzerine bir çalışma, 1990-2003
  1. Tez No: 895484
  2. Yazar: TUDOR ANDREI ONEA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HERALD KLEINSCHMIDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Tsukuba
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
23 Ağustos 1990'da Amerikan Başkanı George Bush, Ulusal Güvenlik Danışmanı Brent Scowcroft ile Irak'ın Kuveyt'i işgaliyle ortaya çıkan son kriz hakkında özel bir görüşme yapmıştır. Bush, işgalin gerçekleşmesinden bu yana geçen birkaç hafta içinde Sovyetler Birliği tarafından sergilenen işbirliğinin, büyük güçlerin ortak hareket edeceği yeni bir dönemin kapısını açtığı görüşündeydi. Bush, Güvenlik Konseyi tarafından alınan önlemin“tekrar tekrar gerçekleştirilebileceği”görüşündeydi. Bu, uluslararası sistemin istikrarını korumak için önde gelen devletler arasında bir işbirliği dönemi olan Yeni Dünya Düzeni fikrinin doğduğu andı. 12 Eylül 1990'da Bush Kongre'ye, Irak'ın Kuveyt'ten koşulsuz olarak çekilmesi, El Sabah hanedanının yeniden kurulması, bölgenin güvenliği ve Amerikan hayatının korunmasının yanı sıra ABD'nin artık Körfez'de beşinci bir hedefi olduğunu açıklamıştır. Bu hedef tam olarak Yeni Dünya Düzeni'nin yaratılmasından ibarettir. Bush'un daha sonra ifade ettiği gibi:“Söz konusu olan küçük bir ülkeden daha fazlasıdır; büyük bir fikirdir; insanlığın evrensel özlemleri olan barış ve güvenlik, özgürlük ve hukukun üstünlüğüne ulaşmak için farklı ulusların ortak bir amaç için bir araya geldiği yeni bir dünya düzenidir.”. Yeni Dünya Düzeni ile ilgili mesele, esasen Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği'nin başarılı bir ortak müdahalesinin emsali üzerine kurulmuş olmasıdır. İki süper güç bir kez işbirliği yaptıysa, gelecekte de bunu yapmaya devam edeceklerine inanmak için neden vardı. Yeni Dünya Düzeni, o zamana kadar hakim olan süper güçlerin birbirlerini sabote etme eğilimini tersine çevirdiği için yeni olarak adlandırılmış ve gelecekteki eylemlerde izlenecek bir model olarak anlaşıldığı için (mevcut durumu tanımlaması anlamında) bir düzen olarak düşünülmüştür. Bu nedenle, geniş bir koalisyonu ve Birleşmiş Milletler'in onayını içeren Körfez müdahalesi ile aynı formüle göre daha fazla müdahale beklenebilir.
Özet (Çeviri)
On August 23, 1990 the American President George Bush had a private conversation with his National Secnrity Advisor Brent Scowcroft1 about the recent crisis provoked by Iraq's invasion of Kuwait. Bush felt that the cooperation demonstrated by the Soviet Union in the few weeks since the invasion had taken place had opened the door for a new era of great powers' joint action. Bush was of opinion that the action taken by the Security Council could be“made to happen again and again”. This was the moment of birth of the idea of the New World Order, a period of cooperation among the leading states to maintain the stability of the international system. On September 12, 1990 Bush announced to Congress that the United States now had a fifth objective in the Gulf, besides the unconditional withdrawal of Iraq from Kuwait, the restoration of the al-Sabah dynasty, the security of the region and the protection of American lives. This objective consisted precisely in the creation of a New World Order. As Bush put it later:“What is at stake is more than one small country; it is a big idea; a new world order-where diverse nations are drawn together in common cause to achieve the universal aspirations of mankind: peace and security, freedom and the rule oflaw”. The point about the New World Order is that it was essentially founded upon the precedent of a successful joint intervention by United States and the Soviet Union. If the two superpowers had cooperated once, there was reason to believe they were likely to continue doing so in the future. The New World Order was dubbed new, since it reversed the trend which had been predominant until then of the supetpowers sabotaging each other; and it was conceived of as an order (in the sense it described the current state of affairs) since it was understood as a model to follow in future actions. Therefore, one could expect more interventions according to the same formula as the Gulf one: involving a broad coalition and United Nations endorsement.