Sodyum glukoz ko-transporter 2 inhibitörleri, tiazolidindionlar, DPP-4 inhibitörleri ve biguanidin grubu oral antidiyabetik ilaçların inflamasyon indeksleri ile ilişkisi
Relationship between sodium glucose co-transporter 2 inhibitors, thiazolidines, DPP-4 inhibitors and biguanidine group oral antidiabetic drugs and inflammation indices
- Tez No: 942757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ UZUN, DOÇ. DR. MEHMET YAMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Amaç: Diyabet, vücudun glukoz metabolizmasını etkileyen karmaşık bir metabolik bozukluktur. Primer klinik ve tanısal belirtileri temsil eden bozulmuş glukoz toleransı ve hiperglisemi mutlak veya rölatif insülin eksikliğinin veya insülin etkisine karşı direncin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Ek olarak, diyabet gelişiminde inflamasyonun rolüne dair kanıtlar giderek artmaktadır. Diyabet ve ilişkili komplikasyonların inflamasyonla olan ilişkisi hakkındaki bilgilerin artması sonucunda, inflamatuar yolakların tedavi hedef olabileceği gündeme gelmiştir. Çalışmamızın amacı tip 2 diyabetes mellitus (DM) hastalarında biguanid, tiazolidindion (TZD), sodyum glukoz ko-transporter 2 inhibitörleri (SGLT-2) veya dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) inhibitörlerinin geleneksel inflamasyon göstergeleri (CRP, Ferritin) ve inflamatuar indeks parametreleri (SII, NLO, MLO, PLO) üzerindeki etkilerini ve ilaç grupları arasındaki farklılıkları değerlendirmektir. Gereç ve yöntem : Çalışmaya 01/01/2015-01/09/2023 tarihleri arasında başvuran, 18-75 yaş arasında olan, SGLT-2 (n:1510), DPP-4 inhibitörleri (n:4675), TZD (n:1207) veya biguanid (n:6033) grubu ilaçları ilk kez kullanan 13245 tip 2 DM hastası retrospektif olarak dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), hemogram, inflamasyon parametreleri kaydedildi. Tedavi öncesi, tedavi sonrası erken dönem (30-180 gün) ve tedavi sonrası geç dönemdeki (180-360 gün) inflamasyon parametreleri (SII, NLO, MLO, PLO) değerlendirildi.“p”değeri 0,05'in altındaki analizlerde istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 56,0 ± 10,6 yıl idi, hastaların %62,3'ü kadındı. En düşük yaş ortalaması TZD grubunda (54,3±9,8 yıl), en yüksek ise DPP-4 inhibitörü grubunda (57,8±9,6 yıl) saptandı. Kadınların oranı biguanid grubunda %65,7, DPP-4 grubunda %58,6, SGLT-2 grubunda %59,8, TZD grubunda %63,4 idi. Grup içi analizlerde biguanid grubunda tedavi öncesi SII seviyesi tedavi sonrası erken dönemde yüksek saptandı (p=0,024), ancak tedavi sonrası erken ve geç dönemler arasında benzer seviyede olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Diabetes is a complex metabolic disorder that impacts the glucose status of the human body. Impaired glucose tolerance and hyperglycaemia represent the primary clinical and diagnostic manifestations. These occur as a consequence of an absolute or relative insulin deficiency, or resistance to its action. In addition, there is growing evidence on the role of inflammation in the development of diabetes. The advancement in knowledge concerning the mechanisms that connect inflammation to diabetes and related complications has given rise to a renewed interest in the targeting of inflammatory pathways. The aim of our study is to evaluate the effects of biguanide, thiazolidinedione (TZD), sodium-glucose co-transporter 2 (SGLT-2) inhibitors, and dipeptidyl peptidase-4 (DPP-4) inhibitors on conventional inflammatory markers (CRP, ferritin) and inflammatory index parameters (SII, NLR, MLR, PLR) in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM), and to compare the differences among these drug groups. Materials and methods: The present study retrospectively included 13,245 patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM) between the ages of 18 and 75 years who were admitted between 01/01/2015 and 01/09/2023 and who used SGLT-2 (n:1510), DPP-4 (n:4675) inhibitors, TZD (n:1207) or biguanide (n:6033) group drugs for the first time. Demographic data of the patients (age and sex), complete blood count parameters, and inflammatory markers were recorded. Inflammatory parameters, including the systemic immune-inflammation index (SII), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR), and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), were evaluated at baseline (pre-treatment), early post-treatment period (30–180 days), and late post-treatment period (180–360 days). Analyses with“p”values below 0.05 were considered statistically significant. Results: The mean age of the patients included in the study was 56.0 ± 10.6 years and 62.3% of the patients were female. The lowest mean age was found in the TZD group (54.3±9.8 years) and the highest in the DPP-4 inhibitor group (57.8±9.6 years). The proportion of female was 65.7% in the biguanide group, 58.6% in the DPP-4 group, 59.8% in the SGLT-2 group and 63.4% in the TZD group.In-group analysis revealed that SII level increased in the early post-treatment period (p=0.024), but was similar between the early and late post-treatment periods in the biguanide group.