Karaman'da elma depolarında görülen önemli fungal hastalıklar ve biyolojik mücadelesi
Important fungal diseases observed in apple warehouses in Karaman and their biological control
  1. Tez No: 895493
  2. Yazar: TUĞBA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Karaman ili ülkemizde elma üretiminin yanı sıra depolanması açısından da önemli bir yere sahiptir. Elma depolama sürecinde karşılaşılan fungal hastalıklara yönelik kimyasal uygulamalara alternatif mücadele arayışları giderek hız kazanmaktadır. Bu çalışmada, Karaman ili soğuk hava depolarındaki elmalarda görülen fungal hastalıkların tespiti yapılarak, en sık rastlanılan patojene karşı yine elmadan izole edilen epifitik antagonist etmenlerle biyolojik mücadelesi araştırılmıştır. Bu amaçla 2018-2019'da soğuk hava depolarına surveyler gerçekleştirilmiştir. Depolardan alınan çürümüş meyvelerden izole edilen etmenler arasında en sık karşılaşılan Penicillium spp. olmuş, bunu Botrytis cinerea ve Alternaria alternata takip etmiştir. Penicillium türlerinin morfolojik olarak tanılamaları yapılarak, P. digitatum, P. expansum ve P. italicum türleri olduğu saptanmıştır. Moleküler tanılama ile ITS ve β-tubulin genomik bölgelerine göre dizi analizleri gerçekleştirilerek türler doğrulanmıştır. Çalışmada kullanılan epifitik antagonistler soğuk hava depolarından alınan elmalardan izole edilmiş ve bu üç hastalık etmenine karşı in vitro etkinlikleri belirlenmiştir. Üç patojene de etkili bulunan iki epifitik antagonist seçilmiş, Aureobasidium pullulans ve Pantoea agglomerans olarak belirlenmiş ve antagonistlerin in vivo çalışmalarla etkinlikleri değerlendirilmiştir. A. pullulans üç Penicillium türüne karşı etkili olmakla birlikte lezyon gelişimini engellemede istatistiksel olarak fark görülmemiştir. P. agglomerans, P. italicum'un lezyon çapını azaltmada daha başarılı olmuştur. Sonuç olarak, in vivo denemeler sonucunda A. pullulans'ın Penicillium türlerinin meyvede meydana getirmiş olduğu lezyon çapını azatmada daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Karaman province has an important place in our country in terms of apple production as well as storage. Alternative control efforts to chemical applications for fungal diseases encountered during apple storage are gaining momentum. In this study, fungal diseases observed in apples in Karaman province cold storages were detected and biological control was investigated with epiphytic antagonist agents isolated from apples against the most common pathogen. For this purpose, surveys were carried out in cold storages in 2018-2019. Penicillium spp. was the most frequently encountered agent among the agents isolated from rotten fruits taken from storages, followed by Botrytis cinerea and Alternaria alternata. Penicillium species were identified morphologically and were determined to be P. digitatum, P. expansum and P. italicum. The species was confirmed by molecular identification with sequence analysis based on ITS and β-tubulin genomic regions. The epiphytic antagonists used in the study were isolated from apples taken from cold storage and their in vitro activities against these three pathogens were determined. Two epiphytic antagonists that were found to be effective against all three pathogens were selected, identified as Aureobasidium pullulans and Pantoea agglomerans, and the effectiveness of the antagonists was evaluated in vivo studies. Although A. pullulans is effective against three Penicillium species, no statistical difference was observed in preventing lesion development. P. agglomerans was more successful in reducing the lesion diameter of P. italicum. As a result in vivo experiments, it was concluded that A. pullulans was more successful in reducing the lesion diameter caused by Penicillium species on fruit.