Karaman'daki elma genotiplerinin IPBS markörleriyle moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of apple genotypes in Karaman with İPBS markers
  1. Tez No: 975161
  2. Yazar: FATMA ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATEŞ SÖNMEZOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM TERZİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Dünyanın farklı bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan elmanın önemli bir kısmı Türkiye'de yetiştirilmektedir. Türkiye'de elma çeşitliliği ve üretim kapasitesi bakımından Karaman ili öne çıkmaktadır. Ticari çeşitler ile bölgeye adapte olmuş özgün çeşitlerin yerel isimlendirilmesi ve morfolojik benzerlikleri tanımlamayı zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada IPBS (primerler arası bağlanma yeri) retrotranspozon DNA markörleri kullanılarak Karaman'da yetiştirilen yerel elma genotiplerinin genetik karakterizasyonu tamamlanmıştır. Elma genotipleri 13 adet IPBS markörü ile moleküler düzeyde karakterize edilmiş ve elma genotipleri arasında yüksek düzeyde genetik çeşitlilik olduğu saptanmıştır. PCR sonucu 170-4000 bç aralığında toplam 243 bant elde edilmiş ve 207'si (%85,1) polimorfik bulunmuştur. En yüksek polimorfizm bilgi içeriği (PIC) 0,45 ile IPBS 2252 primerine aittir. Genetik çeşitlilik indeksleri arasında Shannon bilgi indeksi (I = 0,50), Nei'nin genetik çeşitlilik indeksi (h = 0,34) ve etkili allel sayısı (ne = 1,59) belirli düzeyde varyasyon olduğunu göstermiştir. Elma genotiplerinin moleküler karakterizasyonunda IPBS tabanlı markör sistemlerinin yüksek polimorfizm gösterdiği ve moleküler markör çalışmalarına pratik bir alternatif sunduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçların yerel genetik kaynakların korunması, bölgeye özgü çeşitlerin tanımlanması ve moleküler ıslah temelli çalışmalar için katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
A significant proportion of the apples cultivated worldwide are grown in Türkiye. Among the regions in the country, Karaman stands out in terms of both apple diversity and production capacity. However, the local naming of commercial cultivars alongside regionally adapted landraces, combined with their morphological similarities, makes accurate identification challenging. In this study, the genetic characterization of apple landraces genotypes grown in Karaman was conducted using the iPBS (inter primer binding site) retrotransposon DNA markers. As a result, the apple genotypes were molecularly characterized using 13 iPBS markers, and a high level of genetic diversity was observed among the genotypes. PCR analysis yielded a total of 243 bands ranging from 170 to 4000 bp, of which 207 (85.1%) were identified as polymorphic. The highest polymorphism information content (PIC) value was observed for the IPBS 2252 primer (0.45). Among the genetic diversity indices, Shannon's information index (I = 0.50), Nei's genetic diversity (h = 0.34), and the effective number of alleles (ne = 1.59) indicated the presence of a moderate level of variation. The iPBS marker system showed high polymorphism and proved to be a practical tool for characterizing apple genotypes. The findings are expected to contribute to the conservation of local genetic resources, identification of region-specific cultivars, and future molecular breeding efforts.