Toplu konut üretiminde uygulanmış iki farklı projede proje yönetim evrelerinin süre ve maliyet yönetimi açısından karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of project management phases in terms of time and cost management in two different constructed mass housing projects
  1. Tez No: 895498
  2. Yazar: ÖZHAN CANKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Endüstri devrimi akabinde şehir merkezlerinde artan nüfus üretim süreçlerinde daha sistemli, teknolojik gelişmeleri içerisinde barındıran ve sürekli yenilenmeye açık bir üretim modeli arayışına yol açmıştır. Bu çalışmada ölçekleri farklı 2 farklı toplu konut uygulaması örneği proje yönetim evreleri, süre yönetimi ve maliyet yönetimi açısından incelenmiş, süreç içerisinde iş planında yaşanan gecikmelerin ve bütçe planında yaşanan sapmaların sebepleri ele alınmış, alınan önlemler ve bu önlemlerin etkileri aktarılmaya çalışılmıştır. Konut üretimlerinde ve proje süreçlerinde proje yönetimi sisteminin değerini ortaya koymak hedefi benimsenerek proje yönetim süreçlerinin inşaat projelerinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun ön plana çıkması hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan veriler incelenen projelerin ana işvereni konumunda olan özel inşaat şirketinin ERP sistemleri üzerinden proje yöneticilerinin raporları, bütçe planları, iş programları, veri analizleri, faaliyet raporları, vb. doküman yönetim sistemleri kullanılarak elde edilmiştir. İncelenen her iki proje ayrı ayrı incelenmiş olup her iki projede hangi sorunlarla karşılaştığı ve bunlara hangi etmenlerin ne derece sebep olduğu ele alınmaya çalışılmıştır. Daha sonrasında iki projenin karşılaştırma tabloları şeklinde sebeplerin sınıflandırılması ve etkilerinin farklılık dereceleri, ortaklık göstergeleri vurgulanarak açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak ölçeği ve konsepti bakımından kompleks yapıda üretilen toplu yaşam alanlarında teknoloji, bilim, beşerî ve ekonomik faktörleri dikkate alan her safhasında kontrollerin, takibinin düzenli ve disiplinli olarak yürütüldüğü bir organizasyonel süreçlerin varlığının bulunması gerekmektedir. Bahsedilen organizasyonel süreçlerin sağlıklı ve verimli bir şekilde icra edilebilmesinin yegâne yolu sağlam bir proje yönetim sisteminin kabul edilmiş olmasıdır. Yapım aşamalarında her bir imalat kaleminin süresel olarak aksamasına sebep olan faktörlerin madde madde tespitleri yapılmış olup süresel aksamaların önüne geçilebilmesi adına proje yönetimi sistemlerinin önemi bir kez daha ortaya çıkarılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen her iki projenin konsepti ve ölçeği farklı olmasına rağmen süre ve bütçe aşımlarına neden olan etmenler çoğunlukla iki örnek projede de ortak sorunlar çatısı altında birleştiği gözlenmektedir. Bütçe kontrolü kapsamında ele alındığında bütçe açıklarına mahal veren hususların yoğunlukla hangi etmenlere bağlı olduğunun, bütçe aşımlarında veya kısıtlarında nasıl ek kaynak yaratılması ve bu ek kaynakların proje yönetimine etkileri incelenen çalışmada vurgulanmıştır. Öngörülemeyen gider kalemlerinin projenin hangi safhasında olursa olsun bütçe planındaki yerinin net olarak olmadığının, proje tamamlansa bile dosyası kapanan işlerin finansal olarak bir gelir getirmemesine rağmen sürekli ve süresi öngörülemeyen girdilere sebep olduğu çalışma kapsamında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the industrial revolution, the increasing population in city centers has led to a search for a production model that is more systematic in production processes, incorporates technological developments and is open to constant renewal. In this study, two different mass housing application examples of different scales were examined in terms of project management phases, time management and cost management, the reasons for the delays in the work plan and deviations in the budget plan during the process were discussed, and the measures taken and the effects of these measures were tried to be conveyed. By adopting the goal of revealing the value of the project management system in housing production and project processes, it is aimed to highlight the importance of project management processes in construction projects. The data used in the study are collected from project managers' reports, budget plans, work programs, data analyses, activity reports, etc. through the ERP systems of the private construction company, which is the main employer of the projects examined. Obtained using document management systems. Both projects were examined separately and the problems encountered in both projects and the factors that caused them and to what extent were tried to be discussed. Afterwards, the classification of the causes and the degree of difference in their effects were tried to be explained by emphasizing the commonality indicators in the form of comparison tables of the two projects. As a result, in public living spaces produced in a complex structure in terms of scale and concept, there must be an organizational process in which controls and monitoring are carried out regularly and disciplined at every stage, taking into account technology, science, human and economic factors. The only way to carry out the mentioned organizational processes in a healthy and efficient way is to adopt a solid project management system. The factors that cause temporary disruptions of each manufacturing item during the construction stages have been determined item by item, and the importance of project management systems in order to prevent temporary disruptions has once again been revealed. Although the concept and scale of the two projects examined within the scope of the study are different, it is observed that the factors causing time and budget overruns are mostly united under the umbrella of common problems in both sample projects. When considered within the scope of budget control, the factors that lead to budget deficits depend on the factors, how additional resources are created in case of budget overruns or constraints, and the effects of these additional resources on project management are emphasized in the study. It has been determined within the scope of the study that unforeseen expense items do not have a clear place in the budget plan, regardless of the stage of the project, and that even if the project is completed, the works whose files are closed do not bring financial income, but cause continuous and unpredictable entries.