Tin bilimleri bağlamında mimarın neliği sorunu: Le Corbusier ve Turgut Cansever
The problem of the whatness of the architect in the context of human sciences: Le Corbusier and Turgut Cansever
- Tez No: 895501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
İnsanın tinsel ve tarihsel bir varlık oluşu, yaşam mekanlarını şekillendiren mimarın insanın neliği üzerine yoğun biçimde düşünmesini gerektirir. Mimar, fiziksel olarak mekan yaratmanın ötesinde, aynı zamanda insanın yaşantılarını ve tarihsel-toplumsal gerçeklikler bağlamını anlamak durumundadır. Wilhelm Dilthey'ın Tin Bilimleri kapsamında geliştirdiği hermeneutik yöntem, mimarın insanı ve onun tinsel boyutlarını anlama sürecine rehberlik eder. Dilthey, insanın tarihsel-toplumsal gerçeklikler bağlamında deneyimlediği yaşantılar ve bu yaşantıların dışavurumlarını inceleyerek bireyin tinsel dünyasını anlamaya çalışır. Dilthey'a göre, hermeneutik, mimarların kullanıcıların ihtiyaçlarını ve toplumsal bağlamlarını daha derinlemesine kavramalarına olanak tanır. Tezde, insan sorununa farklı açılardan bakan Le Corbusier ve Turgut Cansever çerçevesinde gerçekleştirilen analizle, hermeneutik yöntemin mimarlık teori ve pratiğinde nasıl uygulanabileceğine dair öngörüler yer almaktadır. Bu bağlamda, tez, mimarların tasarımlarında insanın tinsel ve tarihsel boyutlarını dikkate almaları gerektiğini ve hermeneutik yöntemin bu süreçte nasıl kullanılabileceğini göstermektedir. Bu yaklaşım, mimarlığın salt fiziksel çevreyi değil, aynı zamanda insanların yaşam kalitesini ve toplumsal uyumu destekleyen bir disiplin olarak ele alınması gerekliliğini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that human beings are both spiritual and historical entities necessitates that architects, who shape the spaces in which life unfolds, engage in deep contemplation regarding the whatness of human being. An architect, beyond the physical act of creating spaces, is also obligated to understand the lived experiences of individuals and the context of historical-social realities. The hermeneutic method, developed by Wilhelm Dilthey within the framework of the Human Sciences, serves as a guide for architects in the process of understanding human beings and their spiritual dimensions. Dilthey endeavours to comprehend the individual's inner world by analyzing the lived experiences of human beings within the framework of historical-social realities, along with the manifestations of these experiences. According to Dilthey, hermeneutics enables architects to gain a more profound understanding of the needs of users and their historical-social realities context. The thesis presents insights into how the hermeneutic method can be applied in architectural theory and practice, based on an analysis conducted within the framework of Le Corbusier and Turgut Cansever, who approached the question of the human condition from different perspectives. In this context, the thesis demonstrates the necessity for architects to consider the spiritual and historical dimensions of humanity in their designs and how the hermeneutic method can be utilized in this process. This approach emphasizes that architecture should not only shape the physical environment but also foster the quality of life and social harmony of its inhabitants.