Kanser tedavisinde kullanılan bazı bifosfonatların kuantum kimyasal hesaplamaları ve moleküler kenetleme analizleri
Quantum chemical calculations and molecular docking analyzes of some biphosphonates used in cancer treatment
  1. Tez No: 895500
  2. Yazar: CİHAT YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN KAYA KINAYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son on yılı aşkın bir süredir bifosfonatlar, osteoklastik aktivite üzerinde inhibitör etkileri ve antianjiojenik özellikleri nedeniyle kemik metastazlarıyla seyreden meme, prostat, akciğer kanserleri, multiple myeloma gibi malignitelerin, osteoporoz, osteopeni, paget hastalığı, osteogenezis imperfekta gibi sistemik sağlık sorunlarının standart tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında multiple myeloma tedavisinde kullanılan bazı ilaç etken maddelerinin kuantum kimyasal hesaplamaları ve moleküler kenetlenme analizleri gerçekleştirildi. İlaç etken maddelerinin deneysel karakterizasyon analizlerinde FTIR spektroskopisi, UV-Görünür bölge spektrofotometresi kullanılmıştır. Kuantum kimyasal hesaplamalar için Gaussian09 paket programı DFT/B3LYP/6311G ++(d,p) temel seti kullanılmıştır. Moleküllerin optimize geometrik parametreleri, titreşim modları, moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) yüzey haritaları bu temel set kullanılarak hesaplanmıştır. HOMO-LUMO enerjileri için TD-DFT/B3LYP/6311G++(d,p) temel seti tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For more than the last decade, bisphosphonates have been used in the standard treatment of malignancies such as breast, prostate, lung cancers, multiple myeloma with bone metastases, and systemic health problems such as osteoporosis, osteopenia, Paget's disease, and osteogenesis imperfecta, due to their inhibitory effects on osteoclastic activity and antiangiogenic properties. In this thesis study, quantum chemical calculations and molecular docking analyzes of some drug active ingredients used in the treatment of blood cancer were performed. FTIR spectroscopy and UV-Visible region spectrophotometry were used in experimental characterization analyzes of drug active ingredients. For quantum chemical calculations, the Gaussian09 package program DFT/B3LYP/6311G++(d,p) basis set was used. Optimized geometric parameters, vibration modes, molecular electrostatic potential (MEP) surface maps of the molecules were calculated using this basis set. For HOMO-LUMO energies, TD-DFT/B3LYP/6311G++(d,p) basis set was preferred.