II. Meşrutiyet dönemi süreli yayınlarından Yeni Fikir Mecmuası'nda eğitim
Education in the Yeni Fikir Magazine, one of the periodicals of the Second Constitutional period
- Tez No: 895502
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN DAVUT ÇAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, II. Meşrutiyet Dönemi'nin Türkçü karakterdeki mecmualarından biri olan Yeni Fikir'in başta ziraat ve meslek eğitimi olmak üzere çok yönlü ve gençleri girişimciliğe sevk eden eğitim anlayışını ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel olarak hazırlanan bu araştırmanın ana materyalini 1911-1914 yılları arasında yayın faaliyetlerini yürüten Yeni Fikir Mecmuası oluşturmaktadır. Söz konusu tarihler arasında 22 sayı olarak yayımlanmış olan mecmuanın tüm sayıları incelenmiş ve mecmua yazarlarının eğitim hakkındaki görüşleri doküman analizi yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizine tabi tutulmuş ve elde edilen bulgular dönemin siyasi, sosyal ve ekonomik şartları bağlamında ortaya konulmuştur. Buna göre Yeni Fikir Mecmuası, II. Meşrutiyet Dönemi'nin düşünce ortamına uygun bir şekilde 19.yüzyıl başlarından itibaren yoğun bir şekilde uygulanan eğitimde Batı tarzı reformların sorgulandığı, yeni yaklaşımların tartışıldığı bir yayın olarak dikkat çekmektedir. Mecmuada, özellikle Batı ülkelerindeki örneklerden yola çıkılarak okul öncesi eğitimden, yükseköğrenime kadar tüm eğitim basamakları ele alınmış, ziraat eğitimine büyük önem verilmiş, köy mektepleri ve köy muallimliği meselesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca meslekî eğitim, sanat eğitimi, deney ve gözleme dayanan uygulamalı eğitim, okul gezileri ve izcilik gibi başlıklarda hem dönemin maarif bürokratlarına hem de muallimlere tavsiyelerde bulunulmuştur. Genel olarak II. Meşrutiyet Dönemi'nin Cumhuriyet Dönemi eğitim reformlarına kaynaklık ettiği anlaşılmakla birlikte, Yeni Fikir Mecmuası'nın köy muallimliği, mekteplerdeki izcilik teşkilatları ve ağaç bayramları başta olmak üzere pek çok konuda öncülük ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the educational approach of Yeni Fikir, one of the periodicals of the Second Constitutional Period with a Turkist character, which is versatile and encourages young people to entrepreneurship, especially agricultural and vocational education. The main material of this study, which has been prepared qualitatively in line with this purpose, is the Yeni Fikir Magazine, which carried out its publishing activities between 1911 and 1914. All the issues of the magazine, which was published as 22 issues between the mentioned dates, were examined and the opinions of the magazine's authors on education were collected by document analysis method. The collected data were subjected to content analysis and the results were discussed in the context of the political, social and economic conditions of the period. Accordingly, in line with the intellectual environment of the Second Constitutional Period, Yeni Fikir Magazine stands out as one of the periodicals that questioned the Western-style educational reforms that had been intensively implemented since the beginning of the 19th century and discussed new approaches. In the magazine, all levels of education from pre-school to higher education were discussed through examples from Western countries; agricultural education was emphasised, and the issue of village schools and village teachers was highlighted. In addition, some recommendations were made to both the education bureaucrats and teachers of the period on issues such as vocational education, arts education, practical education based on experimentation and observation, school trips and scouting. In general, although it is understood that the Second Constitutional Period contributed to the educational reforms of the Republican Period, it is seen that the Yeni Fikir Magazine pioneered in many issues, especially village teaching, scouting organizations in schools and arbor festivals.