Küme değerli optimizasyonda has optimallik
Proper minimality in the set-valued optimization
- Tez No: 895508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SOYERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada vektör değerli ve küme değerli optimizasyon problemleri için gerekli temel tanım, teorem ve özellikler verildi. Özellikle tezin asıl amacı olan minimallik, has minimallik ve güçlü minimallik gibi optimallik kavramları arasındaki farklılıklar hatırlatıldı. Küme değerli optimizasyon problemlerinde çözüm kümesinin sıralama yapısını koruyacak şekilde genişletilmiş bir koni üzerinden has minimallik kavramını tanımlanmıştır. m_1-minimallik ve m_1-maksimallik için optimallik şartları elde edilmiş ve bu sonuçlar vektör optimizasyonundaki şartlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, m_1-maksimallik tanımının vektör optimizasyonundaki maksimallik tanımına denk geldiği gözlemlenmiştir. m_1 sıralaması için güçlü minimallik de çalışılmış ve bir yeterli şart ispatlanmıştır. Son olarak, tanımlar arasındaki farklılıklar ve elde edilen özelliklerin geometrik örneklerle gösterilen uygulamaları incelenmiştir. Küme değerli optimizasyon problemleri için tanımlanan has minimallik kavramı ve bu kavramın vektör optimizasyonundaki karşılıkları üzerine odaklanan çalışmanın ana noktaları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic definitions, theorems and properties required for vector-valued and set-valued optimization problems are given. In particular, differences between optimality concepts such as minimality, proper minimality and strong minimality, which are the main purpose of the thesis, were reminded. In this study, proper minimality definition is given via an expanded cone to preserve the ordering structure for the solution of set-valued optimization problems. Some optimality conditions on m_1 - minimality and m_1-maximality are obtained, and these results are compared with the conditions in vector optimization. Additionally, it is seen that the m_1 - maximality definition is equivalent to the maximality definition defined for vectors. Strong minimality for $m_1$ order is also studied and a sufficient condition is proved. Finally, the differences between the definitions and the applications of the obtained properties illustrated with geometric examples are examined. In this version, the main points of the study focusing on the concept of proper minimality defined for set-valued optimization problems and the equivalents of this concept in vector optimization are emphasized.