Gençlik-siyaset ilişkisinin niteliği: Üniversite gençliğinin siyasal yönelim ve davranışlarını belirleyen etmenler (Cumhuriyet Üniversitesi örneği)
The Factors are that determine the behaviors and political tendencies of university students
- Tez No: 89551
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZİYNET BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışma, gençlik ve siyaset ilişkisini konu almaktadır. Araştırmamıza konu olan gençlik kesimi üniversiteli gençliktir. Üniversite gençliği diğer gençlik kesimlerinden öncelikle, eğitim düzeyi bakımından, dolayısıyla gelecekteki alacakları statülerden ve oynayacakları rollerden, kısacası üniversiteli olmaktan ötürü ayrılmaktadırlar. Bu durum aynı zamanda onları toplumsal gelecek ve siyasal istikrar açısından önemli kılmaktadır. Bu nedenle üniversite gençliğinin siyasal yönelimlerini ve bu yönelimlere ilişkin davranışlarını bilmek, olumlu ya da olumsuz davranışlara neden olan etmenleri analiz etmek araştırmanın temel amacıdır. Araştırma Cumhuriyet Üniversitesi örneğinde yapılmıştır. Üniversitenin koşulları, konumu ve öğrencilerinin nitelikleri ile elde edilen veriler doğru orantılıdır. Zira, üniversite taşra üniversitesi kimliğiyle nitelendirilmektedir. Bu bakımdan veriler büyük kent üniversitesi öğrencilerinin siyasal yönelim ve davranışlarıyla karşılaştırınca daha anlamlı sonuçlar ifade etmektedir. Siyasal yönelim kavramı, bireylerin (gençlerin) siyasal ortama ilişkin bilgi, duygu ve tercihlerini anlatmaktadır. Siyasal davranış ise, bu bilgi, duygu ve tercihlere ilişkin eylemlere karşılık gelmektedir. Araştırmada bulgular esas olarak üç noktada toplanmıştır. 1. Üniversite öğrencilerinin siyasal yönelim ve davranışlarını belirleyen sosyo-ekonomik etkenler nelerdir? 2. Üniversite öğrencilerinin siyasal düşünce, inanç ve eylemleri, siyasal ilgi ve bilgi düzeyleri, tercihleri ve bütün bunlara ilişkin siyasal davranışları nelerdir? 3. Üniversite öğrencilerinin siyasal yönelim ve davranışlarında beliren siyasal kutuplaşma, tahammülsüzlük ve siyasal şiddet gibi olumsuzlukların nedenleri nelerdir? Bulgular sonucunda genel olarak, öğrencilerin çoğunun geleneksel tutumlar sergilediği, bu tutumların onların siyasal yönelim ve davranışlarına da yansıdığı ortaya çıkmıştır. Siyasal yönelim ve davranışların rasyonel olmayan görünümler sergilemesi ise, genel açılımla yine sosyo-ekonomik etkenlerin biçimlendirici etkisinden ve gençlerin siyasal ortam içerisindeki yerlerinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work; that was presented as a master thesis, takes its subject from the relation between youth and politics. This part of young people; that is theme of our investigation, is university students. This circumstance also makes them significant from the point of social future and political stability. So, the main aim of this investigation is recognising of university students' tendencies and their behaviours towards those tendencies and also analysing the reasons that cause positive and negative behaviours. The invastigation was made in the example of the Cumhuriyet University. The university's conditions, its placement and the dates of students' qualities are proportional. But, university is qualified as a province university. From this point of view, the dates give more meaningful results when they are compared with the behaviours and political tendencies of the big city students. The concept of political tendency explains the students' knowledge, sense and choice about political environment. Political behaviour is the same as the actions about these knowledge's, senses and choices. In this investigation, the findings: in fact, come together in three points: 1-What are the socia-economic factors that determine the behaviours and political tendencies of university students? 2- What are the political behaviours that are about political thought, faith and actions and the levels of political knowledge and interest, their choices and of them? 3 -What are the reasons of political violence, impatience and polarising that occurs in university students' political tendencies and behaviours. Generally, by the help of the findings, it was come into being that the most students behaves in a traditional way and these behaviours and tendencies. And political tendency and behaviours' irrational views are emerged from the forming effect of socia-economic agents and students' conditions within political environment.