Influence of low temperature exposure time on the mechanical properties of a lead rubber bearing
Düşük dış ortam sıcaklığına maruz kalma süresinin kurşun çekirdekli kauçuk izolatör mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 895519
  2. Yazar: CANSU YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, düşük sıcaklıklara maruz kalan kurşun çekirdekli kauçuk izolatörlerin (KÇKİ) histeretik özelliklerindeki değişim incelenmiştir. Bu amaçla, büyük boyutlu bir KÇKİ, -20°C, -10°C ve 0°C sıcaklıklarda 3, 6 ve 24 saat süreyle bekletilmiş ve 0.1 Hz ile 0.5 Hz yükleme frekansları altında deplasman kontrollü dinamik testlere tabi tutulmuştur. Testler, %50, %100 ve %134 olmak üzere üç farklı kayma birim şekil değiştirmesi altında gerçekleştirilmiştir. Kaydedilen kuvvet-deplasman eğrileri, izolatörün histeretik özelliklerinde meydana gelen değişimleri analiz etmek için kullanılmıştır. Elde edilen bulgular kullanılarak, KÇKİ mekanik özelliklerinin düşük sıcaklık altında değişimini tahmin etmek için önerilen formüllerin doğruluğu değerlendirilmiştir. Mevcut formüllerin, düşük sıcaklıklara maruz kalan KÇKİ mekanik özelliklerini tahmin etmede yetersiz kaldığı ortaya konmuş ve hem düşük sıcaklığın mertebesini hem de bu sıcaklıklara maruz kalma süresinin etkisini dikkate alan yeni formülasyonlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada ayrıca, düşük sıcaklığa maruz kalan KÇKİ'lerin mekanik özelliklerindeki değişime kauçuk ve kurşun çekirdeğinin katkısı da araştırılmıştır. Bu doğrultuda, biri kurşun çekirdekli diğeri çekirdeksiz olmak üzere bir çift büyük boyutlu ve bir çift küçük boyutlu kauçuk izolatör kullanılarak farklı düşük sıcaklıklar altında döngüsel testler gerçekleştirilmiştir. İzolatörler, 0°C, -10°C ve -20°C sıcaklıklarda 24 saat süreyle bekletildikten sonra %100 kayma birim şekil değiştirmesi altında 0.1 Hz yükleme frekansı ile test edilmiştir. Testler sırasında kurşun çekirdeği olan ve olmayan izolatörler için hesaplanan yatay rijitlik değerleri karşılaştırılarak kurşun çekirdeğinin izolatör rijitliğine katkısı, büyük ve küçük boyutlu izolatörler için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the change in hysteretic properties of lead rubber bearings (LRBs) exposed to low temperatures for several exposure times. For this purpose, a full-scale LRB was conditioned at temperatures of -20°C, -10°C and, 0°C for 3, 6 and, 24 hours and subjected to displacement-controlled cyclic motions at loading frequencies of 0.1 Hz and 0.5 Hz. During the cyclic tests, various levels of shear strain were applied to the isolator, including 50%, 100%, and 134%. Recorded force-displacement curves were analyzed to quantify the variations in hysteretic properties. Based on these findings, the accuracy of existing equations for estimating the amplification of mechanical properties was evaluated. It was found that the existing formulas do not account for the effect of exposure time on LRB characteristics at low temperatures. Consequently, new formulations were developed to provide more accurate predictions of these changes that account for both the effects of low temperatures and exposure time. Additionally, this study investigated the contribution of the lead core to modification in post-yield stiffness after low-temperature exposure for a different set of isolators. Four distinct LRBs were tested for this purpose, all different from the isolator examined in the tests involving varying exposure durations. Tests were performed on both large- and small-size LRBs, with and without lead cores, at a frequency of 0.1 Hz and a rubber shear strain of 100%, following conditioning at 0°C, -10°C, and -20°C for 24 hours. Force-displacement loops recorded during the tests were used to compute the hysteretic properties of bearings with and without a lead core.