Hafif raylı taşıma aracı için veriye dayalı güneş ve hidrojen destekli enerji sistemi tasarımı
Design of a data-driven solar and hydrogen-assisted energy system for light rail transit vehicles
  1. Tez No: 895531
  2. Yazar: ALİ BURAK GÖGEBAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE SERTSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ulaşım sektörünün büyük ölçüde fosil yakıtlara bağımlılığı, dünya genelinde enerji tüketimi ve karbon gazı emisyon oranlarında artışa neden olmaktadır. Fosil yakıtların kullanılması ile iklim değişikliği, hava kirliliği ve ekonomik sorunlar gibi ciddi konular enerji konusunda zorluklara yol açmaktadır. Bu çalışma, raylı sistemler sektörüne alternatif enerji kaynağı olarak hidrojen yakıt hücreleri ve güneş enerjisinin entegrasyonunu ve Türkiye'de hali hazırda kullanılan bir hafif raylı taşıma aracı olan tramvayda kullanımını incelemektedir. Elde edilen hidrojen enerjisi, farklı yapılardaki hidrojen tanklarında depolanabilmekte ve ihtiyaca göre bir yakıt hücresi sistemi aracılığıyla elektrik enerjisine çevrilerek yük talebinin karşılanmasında rol oynamaktadır. Buna ek olarak, temiz ve çevresel bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi, fotovoltaik teknolojilerle elde edilerek kullanılmaktadır. Tüm bunları gerçekleştirebilmek adına Proton Değişim Membranlı Yakıt Hücresi verileri, tramvayın kullanıldığı bölgeye ait güneş ışınım ve sıcaklık verileri ve tramvayın enerji tüketim verileri kullanılarak Matlab Simulinkte bir model oluşturulmuştur. Bu modelleme üzerinden yapılan simülasyonlar sonucunda tramvayın enerji tüketim ihtiyacının en az %8 ve en fazla %36 olarak karşılanabildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The resistance of the transportation sector to a large extent against fossil fuels causes an increase in worldwide energy consumption and carbon emission rates. Serious issues such as climate change, air bans and economic problems with the use of fossil fuels lead to difficulties in energy. This study examines the integration of fuel system and solar energy as alternative energy sources in the rail systems sector and the tram, a light rail transportation vehicle currently used in Turkey. The hydrogen energy obtained can be stored in hydrogen tanks of different structures and is converted into electrical energy through a fuel system unit according to need, playing the role of meeting the load demand. In addition, solar energy, a clean and strategic energy source, is used together with photovoltaic technologies. In order to achieve all these, Proton Exchange Membrane Fuel Cell data, sunlight and temperature data of the region where the tram is located, and the features of a model of the tram's energy consumption data in Matlab Simulinkte. Simulations made on this product show that the consumption of the tram can be met at least 8% and at most 36%.