Türkiye demiryolu tedarik endüstrisinin uluslararası rekabet gücünün analizi
International competitiveness analysis of Turkish railway industry
- Tez No: 895539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AKBAYIR, DOÇ. DR. KADİR AKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Demiryolu tedarik endüstrisi son dönemlerde Türkiye'nin öncelikli sektörlerinden birisi haline gelmiştir. Demiryolu sektörü içerisinde ye alan demiryolu tedarik endüstrisi, demiryolu sistem ve araçlarının üretimi, bakımı ve işletilmesi için gerekli malzeme ve hizmeti sağlar. Tedarik endüstrisi demiryolu sektörünün önemli bir bileşenidir. Çalışmamızda, Türkiye demiryolu tedarik endüstrisinin küresel ölçekte rekabet gücünün analizi amaçlanmaktadır. Sektörün 2012-2022 yılları arasındaki ticaret sonrası verileri temel alınarak açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler yaklaşımına göre uluslararası rekabet gücü analiz edilerek ölçülmüştür. Ayrıca ihracat/ithalat oranı endeksi, net ihracat endeksi, ihracat piyasa payı endeksi ve AGL endeksi de kullanılarak çalışma desteklenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, sektörün toplam bazda net bir rekabet avantajına sahip olmadığı tespit edilmiştir. Ancak sektörün en fazla rekabet gücüne sahip olduğu alt grup yük vagonudur ve sektörün bu alanda ihracatı giderek artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The railway supply industry has recently become one of Turkey's priority sectors. The railway supply industry, which is included in the railway sector, provides the materials and services required for the production, maintenance and operation of railway systems and vehicles. The supply industry is an important component of the railway sector. Our study aims to analyze the competitiveness of the Turkish railway supply industry on a global scale. International competitiveness was analyzed and measured according to the comparative advantages approach, which was explained based on the post-trade data of the sector between 2012 and 2022. In addition, the study was supported by using the export/import ratio index, net export index, export market share index and AGL index. According to the findings, it has been determined that the sector does not have a clear competitive advantage on a total basis. However, the subgroup in which the sector has the most competitive power is freight wagons, and the sector's exports in this field are gradually increasing.