İnşaat projelerinde yapı bilgi modellemesi (BIM) tabanlı risk yönetimi sürecinin incelenmesi
Examination of building information modelling (BIM) based risk management process in construciton projects
  1. Tez No: 895572
  2. Yazar: EDA GÜZELAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnşaat projelerinde tüm paydaşların bir arada çalışabilmesini ve proje kalitesini artırabilek için bilgi teknolojileri büyük önem taşımaktadır. Bünyesinde yüksek oranda risk barındıran inşaat projelerinde risk yönetim sistemleri, genellikle şirketlerin ve personellerim deneyimi üzerinden devam ettirilmektedir dolayısıyla öznel bir bakış açısıyla ele alınmaktadır. Bu nedenle inşaat sektöründe yeni yönetim süreçlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) hem proje yönetimi hem de risk yönetim süreci açısından gerekli dönüşümü sağlar niteliktedir. Yapı Bilgi Modellemesinin (BIM) destekli risk yönetim süreci geleneksel risk yönetim süreçlerinde karşılaşılan zorluklara getirdiği yenilikler sayesinde çözümler ürettiği, doğru ve etkin bir risk yönetim süreci için ortam hazırladığı görülmektedir. Bu tez kapsamında, risk yönetim süreci ve Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) literatür araştırması yapılarak incelenmiştir. Literatürden elde edilen veriler ışığında alan çalışması hazırlanmıştır. Yapılan alan çalışmasında Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile çalışan 135 personele 27 sorudan oluşan alan çalışması formu yöneltilmiştir. Katılımcılara ağırlıklı olarak Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) kullanımının riskler üzerindeki etkisini inceleyen sorular yöneltilmiştir. Riskler geleneksel yöntemle uygulanan projelerde ihale ve sözleşme kapsamında, tasarım ve yapım sürecinde karşılaşılan riskler kategorize edilerek sınıflandırılmıştır. Ayrıca BIM'e geçiş ve BIM uygulama sürecinde ortaya çıkabilecek potansiyel riskler de sınıflandırılmıştır. Tespit edilen risklerin etki derecesine göre 1-5 arası puanlandırılması istenmiştir. Burada temel amaç riskleri kendi içinde sınıflandırmak ve etki derecelerini sıralamak öncelikli riskleri tespit etmektir. Ardından BIM tabanlı risk azaltma stratejilerinin etkinliği tartışılmıştır. Alan çalışması sonucunda Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile birlikte gelen yeniliklerin, risklerin büyük çoğunluğuna çözümler üretilerek risk yönetim sürecine olumlu katkı sağlanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of construction projects, the integration of information technologies plays a pivotal role in fostering collaboration among diverse stakeholders and elevating the overall quality of projects. Given the inherent complexity and risks associated with construction endeavors, conventional risk management systems tend to rely heavily on the experiential knowledge of companies and personnel, resulting in a predominantly subjective approach. Consequently, there arises a discernible need for novel management processes within the construction sector. Building Information Modeling (BIM) emerges as a catalyst for essential transformations in both project and risk management processes, addressing challenges commonly encountered in traditional risk management practices. The BIM-supported risk management process introduces innovative measures that contribute to effective solutions, establishing an environment conducive to precise and efficient risk management procedures. Within the framework of this thesis, an in-depth exploration of the literature on risk management processes and Building Information Modeling (BIM) was conducted. Drawing insights from the literature, a comprehensive field study was meticulously crafted. This study involved administering a questionnaire comprising 27 questions to 135 professionals actively engaged in the implementation of Building Information Modeling (BIM). The questions predominantly probed the participants regarding the influence of BIM utilization on various aspects of project-related risks. Risks inherent in projects executed through conventional methods, spanning tender and contract phases, as well as those encountered during the design and construction processes, were methodically categorized and classified. Additionally, potential risks associated with the transition to BIM and the subsequent implementation processes were systematically delineated. Participants were tasked with assigning a rating between 1 and 5 to identified risks based on their perceived impact. The primary objective was to internally classify risks, rank their levels of impact, and discern priority risks. Subsequently, the effectiveness of BIM-centric strategies for mitigating risks was scrutinized. The findings from the field study underscore that the innovations introduced alongside Building Information Modeling (BIM) can distinctly enhance the risk management process by offering viable solutions to a substantial majority of identified risks.