Uygulamalı eğitimde web destekli öğrenme: yönteme dayalı uygulama başarısını ve kalıcı öğrenmeyi ne düzeyde etkiler?
Web-based learning in appleed education: the impact of method-based applications on success and permanent learning
  1. Tez No: 895573
  2. Yazar: SEDA NUR UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, eğitim-öğretim süreçlerinde teknoloji kullanımı yaygınlaşmış olup, web destekli öğrenme öğretimin kalitesini artıran ve aktif öğrenme ortamı sağlayan bir yaklaşım olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, yüz yüze eğitime ek olarak yürütülen web destekli öğrenme yaklaşımının, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının akademik başarısı, öğretmenlik mesleğindeki uygulama başarısı, bilgi kalıcılık düzeyleri ve ders geçme başarısı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel kontrol gruplu test desenine göre tasarlanmış olup, araştırma grubuna kolaylı örnekleme yönteminin alt kümesi olan amaçlı örnekleme yöntemine göre 2021-2022 ve 2022- 2023 güz yarıyıllarında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde öğrenim gören ve beden eğitimi ve spor öğretimi dersini alan 59 öğretmen adayı dahil edilmiştir. Ders kapsamında Mosston ve Ashworth tarafından geliştirilen on öğretim yöntemi teorik olarak sunulmuş olup, öğretmen adayları yönteme dayalı öğretmenlik meslek becerilerini uygulamalı eğitim ile gerçekleştirmişlerdir. Öğretmen adaylarının akademik başarıları ve bilgi kalıcılık düzeyleri“Vize Bilgi Sınavı”ile değerlendirilmiş olup, uygulama başarıları“Aday Beden Eğitimi Öğretmenlerine Yönelik Yeterlik Formu”ile değerlendirilmiştir. Araştırmada web destekli öğrenme yaklaşımının öğretmen adaylarının akademik başarısı, öğretmenlik mesleğindeki uygulama başarısı, bilgi kalıcılık düzeyleri ve ders geçme başarısı üzerine etkinliğini tespit etmek için istatistiksel analiz olarak bağımsız örneklemler t-testi kullanılmış ve sonuçlar Cohen'd etki büyüklüğü (EB) ile rapor edilmiştir. Tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, web destekli öğrenme yaklaşımının öğretmen adaylarının akademik başarısını (EB =1,18, %95 GA = 0,57 – 1,77), uygulama başarısını (EB = 0,66, %95 GA = 0,12 – 1,20), bilgi kalıcılığını (EB = 0,67, %95 GA = 0,03 – 1,30) ve ders geçme başarısını (EB = 1,02, %95 GA = 0,43 – 1,59) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır (p < ,05). Sonuç olarak, yüz yüze eğitime ek olarak yürütülen web destekli öğrenme yaklaşımı, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının akademik, uygulama, ders geçme başarısı ve bilgi kalıcılığı düzeylerini pozitif yönde etkileyebilir. Mevcut sonuçlar öğretmenler, alan uzmanları ve araştırmacılar için önem taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the use of technology in education and training has become widespread. Web-supported learning is utilized as an approach that enhances the quality of teaching and creates an active learning environment. This research aims to evaluate the effect of the web-supported learning approach, which is implemented in conjunction with face-to-face education, on the academic success of physical education and sports teacher candidates, their practical success in the teaching profession, knowledge retention levels, and course completion rates. The research used a quantitative method and a semi-experimental control group test design. The research group was selected through purposeful sampling, a subset of convenience sampling, during the fall semesters of 2021-2022 and 2022-2023. Fifty-nine teacher candidates studying in the department and taking physical education and sports teaching courses were included. Within the scope of the course, ten teaching methods developed by Mosston and Ashworth were presented theoretically, and prospective teachers honed their method-based teaching skills through practical training. Teacher candidates' academic achievements and knowledge retention levels were evaluated using the“Midterm Knowledge Exam.”At the same time, their practical success was assessed with the“Qualification Form for Candidate Physical Education Teachers.”In the study, an independent samples t-test was used as a statistical analysis to determine the effectiveness of the web-supported learning approach on the academic success of teacher candidates, their success in applying teaching practices, knowledge retention levels, and course completion rates. The results were reported with Cohen'd effect size (ES). The significance level was set at p < 0.05 for all statistical analyses. The results of the research showed that the web-supported learning approach increased the academic success of teacher candidates (ES = 1.18, 95% CI = 0.57 – 1.77), application success (ES = 0.66, 95% CI = 0.12 – 1, 20), knowledge retention (ES = 0.67, 95% CI = 0.03 – 1.30) and course passing success (ES = 1.02, 95% CI = 0.43 – 1.59) were statistically significant. It was revealed that it improved at the level (p < .05). When implemented alongside face-to-face education, the web-supported learning approach can positively impact the academic performance, practical skills, course completion rates, and knowledge retention levels of physical education and sports teacher candidates. The present results may be necessary for teachers, field experts, and researchers.