Fractal compression method on images from unmanned aerial vehicles
İnsansız hava araçlarindan alınan görüntüler üzerı̇nde fraktal sıkıştırma yöntemı̇
- Tez No: 895585
- Danışmanlar: DR. DENİZ KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Görüntü işleme konularında akademik çalışmaların sektöre en çok yön veren konularından bir tanesi olan görüntü sıkıştırma, günümüzde ve gelecekte sürekli gelişen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünden bugüne yapılan çalışmalar en iyi sıkıştırma oranı, en iyi zaman ve en iyi görüntü kalitesi gibi ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilmiştir. Sıkıştırma yöntemlerinin kendi içlerinde avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma yöntemleri farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Kayıplı sıkıştırma yöntemlerinden biri olan ve birbirinin kopyalarından oluştuğu varsayılan ve yineleme teorisine dayana fraktal sıkıştırma yöntemi de gelişime açık bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğada sıkılıkla karşımıza çıkan fraktal özelliklerin kullanımı ve görüntülerdeki öz niteliklerin çıkartılması fikrine dayanarak fraktal sıkıştırma yöntemleri ve algoritmaları oluşturulmuştur. Gündüzümün vazgeçilmez bir teknolojisi olan insansız hava araçları ise genel kullanım özellikleri bakımından doğa içerisinde olmaları muhtemeldir. Yapılan çalışmada İHA'lardan alınan görüntülerdeki fraktal sıkıştırma yönteminin başarımı olumlu ve olumsuz yönleri ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Image compression, which is one of the most industry-leading topics of academic studies in image processing, is a subject that is constantly evolving today and in the future. Past and present studies have been developed to meet the needs such as the best compression ratio, the best time and the best image quality. Compression methods have their own advantages and disadvantages. Lossy and lossless compression methods can be used for different purposes. One of the lossy compression methods, fractal compression, which is based on iteration theory and is assumed to consist of copies of each other, is a method open to development. Fractal compression methods and algorithms have been created based on the idea of using fractal features that are frequently encountered in nature and extracting the intrinsic qualities in images. Unmanned aerial vehicles, which are an indispensable technology of today, are likely to be in nature in terms of their general usage characteristics. In this study, the success of the fractal compression method in images taken from UAVs is tried to reveal the positive and negative aspects.