Techno-sexually intransgressible bodies: A critisim of technoculture
Tekno-cinsel olarak aşılamayan bedenler: Bir teknokültür eleştirisi
- Tez No: 895594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KIZILTUNALI SONYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Postmodern öznenin en çok meşgul olduğu söylemlerden biri olan beden, bu tezde cinsellik ve teknoloji bağlamında incelenerek, bedenin fiziksel sınırlarının aşıldığı fikrine dayanan teknokültür anlatılarına VRChat ve Second Life sanal evrenleri üzerinden bir eleştiri yapılmaktadır. Öncelikle konvansiyonel olarak tanımlanan beden tarihsel olarak üç ana döneme ayrılarak incelenmiştir; Kartezyen beden, cinsiyetlendirilmiş (kadın) beden ve mekanik veya sanal olan çağdaş beden. Konvansiyonel beden üzerine yapılan araştırmalar, cinsiyetlendirilmiş bedenden bahsederken tartışmaların aslında kadın bedeni üzerinden yapıldığını göstermektedir. Ayrıca çağa hakim olan teknokültürün beden ve cinsellik bağlamında anlaşılabilmesi için, teknokültür anlatılarından cinsellik ve beden üzerine kurgulanan teknoseksüellik ve siberpunk alt kültürlerine tezde ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Teknolojik gelişmelerin ardından çağdaş bedene dair söylemlerin mevcut cinsiyetçi beden tartışmalarına yenilerini eklediği ve daha karmaşık okumalar oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu tezde tekno kültür anlatılarının kaynağı olan cinsiyetlendirilmiş kadın bedeninin çağdaş teknoloji ile nasıl okumalara yol açtığının öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma grubu olarak VRChat ve Second Life sanal evrenlerindeki kadın avatarlar sanal etnografi yöntemi ile incelenmiştir. Siberuzaydaki sanal evrenlerdeki sanal avatarların incelendiği çalışmada teknokültür anlatılarının temelini oluşturan siberpunk ve fütürizm gibi alt kültürlere ne sanal evrenlerin tasarımında ne de avatarlarda rastlanmıştır. Ayrıca oyuncuların avatar tercihlerinin çoğunlukla hiperseksüel anime kızlarından oluşması, bu tercihlerin teknokültür dışındaki bağlamlarda yapılacak ileriki araştırmalarda tartışılmaya değer olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The body, one of the discourses that the postmodern subject is most preoccupied with, is examined in the context of sexuality and technology in this thesis via VRChat and Second Life virtual universes, and a critique is made of technoculture narratives that are based on the idea that physical limitations of the body have been transcended. Initially, the conventional body has been examined on a historical basis by dividing it into three main periods; the Cartesian body, the gendered (female) body, and the contemporary body that is mechanical or virtual. Research on the conventional body has shown that when talking about the gendered body, the discussions are actually based on the female body. In addition, in order to understand the technoculture that dominates the age in the context of body and sexuality, technosexuality and cyberpunk subculture, which is about sexuality and body from the technoculture narrative, are included in detail in the thesis. And it has been observed that discourses about the contemporary body after technological developments add new ones to the existing gendered body discussions and create more complicated readings. In this thesis, it is aimed to learn what kind of readings the gendered female body leads to with contemporary technology, which is the source of techno culture narratives. As the research group, female avatars in VRChat and Second Life virtual universes were examined with the virtual ethnography method. In the study, where virtual avatars in virtual universes in cyberspace were examined, subcultures such as cyberpunk and futurism, which are the core of technoculture narratives, were encountered neither in the design of virtual universes nor in the avatars. Moreover, the fact that players' avatar preferences mostly consist of hypersexual anime girls suggests that these preferences may be worth discussing in further studies in contexts other than technoculture.