Hatay'ın anıtsal çınar ağaçlarında kirlilik üzerine ekofizyolojik bir çalışma
An ecophysiological study on the pollution of the monumental plane trees in Hatay
- Tez No: 895616
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ALTAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ERTUĞRUL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, anıtsal çınar ağaçlarında mevcut ağır metal kirliliğinin durumunu araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma çalışmaları Hatay'da doğal olarak dağılmış anıt çınar ağaçlarının kullanıldığı beş sahada yürütülmüştür. Bakır (Cu), çinko (Zn), demir (Fe), kadmiyum (Cd), manganez (Mn) ve kurşun (Pb) konsantrasyonları aynı bölgelerden alınan toprak örnekleriyle birlikte araştırılmıştır. Analiz için bu ağaçların dalları, yaprakları ve kabukları kullanılmıştır. Toprak örneklerindeki elementlerin yıllık ortalama konsantrasyonlarının Fe ˃ Mn ˃ Zn ˃ Pb ˃ Cu ˃ Cd şeklinde sıralandığı tespit edilmiştir. Toprak örneklerinde bulunan konsantrasyonlar kabul edilebilir limitlerle karşılaştırıldığında, sadece Pb'nin limitleri aştığı görülmüştür. Bitkilerin tüm kısımlarında incelenen elementlerin yıllık ortalama konsantrasyonları Fe ˃ Mn ˃ Zn ˃ Cu ˃ Pb ˃ Cd şeklinde sıralanmıştır. Bu değerler kabul edilebilir sınırlarla karşılaştırıldığında, Cu ve Fe'nin sınırların üzerinde olduğu ortaya çıkmıştır. İncelenen ağaçların dal, yaprak ve kabuk örneklerindeki element konsantrasyon değerleri incelendiğinde, kabuk ˃ yapraklar ˃ dallar şeklinde bir sıralamanın olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, anıtsal çınar ağaçlarının kabuğunun kentsel ortamlarda ağır metal kontaminasyonları için potansiyel bir biyoindikatör olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was undertaken to investigate the status of heavy metal contamination in monumental plane trees. The research studies were carried out on five sites using naturally distributed monumental plane trees in Hatay. The concentrations of copper (Cu), zinc (Zn), iron (Fe), cadmium (Cd), manganese (Mn) and lead (Pb) were investigated together with soil samples from the same sites. For analysis the branches, leaves and bark of these trees were used. Annual average concentrations of the elements in soil samples were found to show the following sequence Fe ˃ Mn ˃ Zn ˃ Pb ˃ Cu ˃ Cd. Only Pb exceeded the limits when the concentrations found in the soil samples were compared with the acceptable limits. The annual average concentrations of the elements studies in all parts of the plants showed the following sequence Fe ˃ Mn ˃ Zn ˃ Cu ˃ Pb ˃ Cd. A comparison of these values with the acceptable limits has revealed that Cu and Fe were above the limits. An evaluation of the element concentration values in the samples of branches, leaves and bark of the investigated trees has revealed that the ranking was as bark ˃ leaves ˃ branches. These findings have shown that the bark of monumental plane trees can be used as a potential bioindicator for heavy metal contaminations in the urban environments.