Hatay anıt zeytin ağaçlarında ağır metal kirliliği üzerine bir çalışma
A study on the heavy metal contamination in monumental olive trees of Hatay
- Tez No: 925535
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Hatay'ın üç farklı lokalitesinde tespit edilen anıtsal zeytin ağaçları üzerinde bakır (Cu), çinko (Zn), demir (Fe), kadmiyum (Cd), manganez (Mn) ve kurşun (Pb) gibi bazı ağır metallerin neden olduğu potansiyel kirliliğin etkisi araştırılmıştır. Anıtsal zeytin ağaçlarının kabuk, dal ve yaprak gibi ilgili kısımları ile yetiştikleri alanlardan alınan toprak örnekleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, toprak örneklerinde tespit edilen ağır metal konsantrasyon değerleri, standart limit değerler ile karşılaştırılmış, hiçbir ağır metalin kabul edilebilir sınır değerleri aşmadığı gözlenmiştir. Ancak incelenen tüm bitki kısımlarında ise, sadece Fe kabul edilebilir sınır değerleri aşmıştır. Ayrıca, anıtsal zeytin ağaçlardan toplanan kabuklar, yüksek Fe birikim kapasitesi nedeniyle, kentsel ortamlarda ağır metal kirliliği için potansiyel bir biyoindikatör işlevi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis study investigated the effects of potential pollution caused by some heavy metals such as copper (Cu), zinc (Zn), iron (Fe), cadmium (Cd), manganese (Mn) and lead (Pb) on monumental olive trees found in three different localities of Hatay. The relevant plant parts of the monumental olive trees such as bark, branches and leaves and soil samples taken from the areas where they grow were analysed. According to the results obtained, the heavy metal concentration values detected in the soil samples were compared with the standard limit values, and it was observed that no heavy metal exceeded the acceptable limit values. However, in all the plant parts analysed, only Fe exceeded the acceptable limits. In addition, the bark collected from monumental olive trees shows a potential bioindicator function for heavy metal pollution in urban environments due to its high Fe accumulation capacity.