Fen Bilimleri öğretmenlerinin çevrimiçi eğitime hazırbulunuşlukları ve uzaktan öğretime yönelik deneyimlerinin incelenmesi
An investigation of science teachers' readiness for online education and their experiences with distance learning
  1. Tez No: 895617
  2. Yazar: BARIŞ TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DİLEK EREN, DOÇ. DR. ARZU DEVECİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, fen bilimleri öğretmenlerinin çevrimiçi eğitime hazırbulunuşlukları ve uzaktan öğretime yönelik deneyimleri incelenmiştir. Araştırmaya, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda görev yapmakta olan 306 fen bilimleri öğretmeni, gönüllülük esasına dayalı olarak katılmıştır. Bu araştırmada eş zamanlı/paralel karma yöntemler araştırması kullanılarak hem nicel hem de nitel verilerin toplanması, karşılaştırılması ve sonuçlarının birleştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, nicel verilerin toplanması için Hoşgörür ile Adnan (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çevrimiçi Öğretime Hazırbulunuşluk Anketi”ve nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından hazırlanan“ Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Uzaktan Öğretim ile İlgili Deneyimlerine Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ”kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimsel istatistik tekniklerinden yüzde (%), frekans (f) gibi temel istatistiksel ölçümler ile sınıflandırma analizi için kullanılan bir karar ağacı algoritması olan CHAID algoritması kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre katılımcıların çevrimiçi öğretimde teknoloji kullanma yeterliklerinin ve tutumlarının, çevrimiçi öğretime yönelik algıları ile sosyal bağ ve öğrenci katılımı hakkındaki algılarının iyi düzeyde, uzaktan öğretime yönelik algılarının olumlu yönde olduğu, fakat eğitim teknolojileri ile ilgili bilgilerinin kısıtlı olduğu görülmüştür. CHAID analizi bulgularına göre öğretmenlerin video konferans ve EBA kullanma sıklığı arttıkça çevrimiçi öğretime yönelik algı düzeylerinin daha iyi hale geldiği görülmüştür. Düz anlatım tekniğinin yanında eğitsel oyunlar, soru-cevap, drama, tartışma ve örnek olay gibi yöntem ve tekniklerin kullanılmasının öğretmenlerin çevrimiçi öğretime yönelik algılarına olumlu etkisi vardır. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre öğretmenler, donanım ve altyapı eksikliklerinin uzaktan eğitim sürecini olumsuz etkilediğini, yazılım ve uygulamaları kullanmakta zorluklar çektiklerini ve bu uygulamaların kullanımı için hizmet içi eğitimlerin verilmesi gerektiğini, ölçme ve değerlendirme sisteminin güvenilir olmadığını, daha çok sürece yönelik değerlendirmelerde bulunduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, science teachers' readiness for online education and their experiences with distance education were examined. In the 2023-2024 academic year, 306 science teachers working in institutions affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul participated in the study on a voluntary basis. In this study, it was aimed to collect, compare and combine the results of both quantitative and qualitative data by using simultaneous/parallel mixed methods research. In the study,“Online Teaching Readiness Questionnaire”adapted into Turkish by Hoşgörür and Adnan (2018) was used to collect quantitative data and“Semi-structured Interview Form on Science Teachers' Experiences Related to Distance Education”prepared by the researcher was used to collect qualitative data. For data analysis, basic statistical measures such as percentage (%), frequency (f) and CHAID algorithm, a decision tree algorithm used for classification analysis, were used. According to the quantitative results of the study, it was seen that the participants' competencies and attitudes towards using technology in online teaching, their perceptions about online teaching, their perceptions about social connection and student engagement were at a good level, their perceptions about distance education were positive, but their knowledge about educational technologies was limited. According to the findings of CHAID analysis, it was observed that as the frequency of teachers' use of video conferencing and EBA increased, their perception levels towards online teaching became better. The use of methods and techniques such as educational games, question-answer, drama, discussion and case study in addition to the lecture technique has a positive effect on teachers' perceptions of online teaching. According to the qualitative results of the study, teachers stated that hardware and infrastructure deficiencies negatively affected the distance education process, that they had difficulties in using software and applications and that in-service trainings should be provided for the use of these applications, that the measurement and evaluation system was not reliable, and that they made evaluations mostly for the process.