Sıçanlarda yara iyileşmesi üzerine incir (Ficus carica) yaprağı ekstresinin biyolojik aktivitesinin RNA düzeyinde araştırılması
Investigation of the biological activity of fig (Ficus carica) leaf extract on wound healing in rats at the RNA level
- Tez No: 895618
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Genetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında antik çağlardan beri deri yaralarının iyileştirilmesinde kullanılan siyah incir ağacının (Ficus carica) yapraklarının yara iyileşmesi üzerine etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda siyah incir ağacının yaprakları toplanıp kurutulduktan sonra etanolik ekstresi elde edilmiş ve ekstre eldesi herhangi bir etken madde içermeyen baz krem olan Unguentum Leniens-Cold Krem kullanılarak merhem formuna getirilmiştir. Çalışma 8 haftalık Wistar-Albino dişi sıçanlar kullanılarak oluşturulan kontrol grubu (K, n=9), siyah incir merheminin uygulandığı deney grubu (FCM, n=9) ve yalnızca cold kremin uygulandığı grup (CK, n=9) olmak üzere üç farklı gruba ayrılmıştır. Daha sonra tüm gruplardaki sıçanlarda deneysel olarak 6 mm'lik punch biyopsi aleti ile epidermisi kapsayan simetrik olarak dört adet dairesel deri yarası oluşturulmuştur. Kontrol grubunda herhangi bir uygulama yapılmamış, FCM grubuna incir merhemi ve CK grubuna ise cold krem topikal olarak yara bölgesine günde iki defa uygulanmıştır. Yara oluşumunu takip eden 3., 7. ve 14. günlerde her gruptan üçer sıçan sakrifiye edilerek gruplardan yara doku örnekleri toplanmıştır. Alınan örneklerde incir bitkisinin yara yüzeyini kaplayacak kollajen oluşumu, epitel oluşum ve yara boşluğunu doldurmak için granülasyon dokusunun oluşum mekanizmalarının etkileri histolopatolojik olarak Hematoksilen & Eozin ve Masson's Trikrom boyamalarıyla, bu fizyolojik süreçleri kontrol eden genlerden Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (Vascular Endothelial Growth Factor, VEGF) ve kollajen tip I proteinlerini kodlayan genlerin ekspresyon düzeyleri moleküler yöntemlerle, son olarak protein düzeyleri ise immunohistokimyasal yöntemlerle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to investigate the effectiveness of the leaves of the black fig tree (Ficus carica), which has been used in the healing of skin wounds since ancient times, on wound healing. For this purpose, after the leaves of the black fig tree were collected and dried, its ethanolic extract was obtained and the extract was turned into ointment form using Unguentum Leniens-Cold Cream, which is a base cream that does not contain any active ingredient. The study was conducted in three different groups using 8-week-old Wistar-Albino female rats: the control group (K, n = 9), the experimental group in which black fig ointment was applied (FCM, n = 9) and the group in which only cold cream was applied (CK, n = 9). divided into groups. Then, four symmetrically circular skin wounds covering the epidermis were created experimentally in rats in all groups with a 6 mm punch biopsy tool. No application was made in the control group, fig ointment was applied topically to the wound area in the FCM group and cold cream in the CK group twice a day. On the 3rd, 7th and 14th days following wound formation, three rats from each group were sacrificed and wound tissue samples were collected from each group. In the samples taken, the effects of the fig plant's mechanisms of collagen formation to cover the wound surface, epithelial formation and granulation tissue formation to fill the wound cavity were histolopathologically evaluated with Hematoxylin & Eosin and Masson's Trichrome staining, and Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), one of the genes that control these physiological processes. The expression levels of genes encoding and collagen type I proteins were investigated by molecular methods, and finally, protein levels were investigated by immunohistochemical methods.