Advancing software defect prediction through ensemble Xai methods: Insights and performance evaluation
Entegre Xai yöntemleri ̇ile yazılım hata tahmininin geliştirilmesi: Analizler ve performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 895625
  2. Yazar: BAHAR GEZİCİ GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KOLUKISA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu doktora tezi, Yazılım Hatası Tahmini (SDP) alanındaki Makine Öğrenimi (ML) modellerinin yorumlanabilirliğini ve şeffaflığını Modelden Bağımsız Açıklanabilir Yapay Zeka (XAI) yöntemleri aracılığıyla geliştirmeye yönelik kapsamlı bir araştırma sunmaktadır. Temel amaç, hem lokal (yerel) hem de küresel düzeyde makine öğrenmesi modellerinin karar verme süreçlerini aydınlatmak ve böylece SDP alanındaki paydaşların talep ettiği tahmin gücü ile anlaşılabilirlik arasındaki boşluğu doldurmaktır. Benimsenen metodolojik yaklaşım, diğerlerinin yanı sıra ELI5, SHAP ve LIME gibi XAI tekniklerini kullanan yinelemeli ve keşifsel bir süreci içermektedir. Bu teknikler, her biri SDP'de model yorumlanabilirliği ve şeffaflığının belirli yönlerine odaklanan çok sayıda vaka çalışmasında sistematik olarak uygulanmaktadır. Yinelemeli iyileştirme ve keşif yoluyla araştırma, özelliklerin önemi, lokal tahminlere katkıları ve genel model kararlarına ilişkin içgörüleri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, çeşitli XAI yöntemlerinden elde edilen özellik önem puanlarını birleştirmek için topluluk modelleme teknikleri entegre edilmiş, böylece tahmin doğruluğu optimize edilirken aynı zamanda yorumlanabilirlik de korunmuştur. Bu araştırma, makine öğrenimi modeli karar verme süreçlerinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak SDP alanına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Geleneksel özellik seçimi ve aykırı değer tespit metodolojilerindeki kritik boşlukları etkili bir şekilde ele alarak modelin yorumlanabilirliğini ve şeffaflığını artırmaktadır. Ayrıca, yorumlanabilirliği korurken tahmin doğruluğunu optimize etmedeki rollerini aydınlatarak, topluluk modelleme yaklaşımları hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Geliştirilen metodolojilerin doğrulanması, titiz ampirik çalışmalar ve karşılaştırmalı analizler yoluyla gerçekleştirilmekte, böylece gerçek dünyadaki SDP senaryolarında etkinlikleri ve kullanılabilirlikleri sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis presents a comprehensive investigation into enhancing the interpretability and transparency of Machine Learning (ML) models in the domain of Software Defect Prediction (SDP) through Model-Agnostic eXplainable Artificial Intelligence (XAI) methods. The primary objective is to elucidate the decision-making processes of ML models, both at individual (local) and global levels, thus bridging the gap between predictive power and comprehensibility demanded by stakeholders in the SDP domain. The methodological approach adopted involves an iterative and exploratory process, utilizing XAI techniques such as ELI5, SHAP, and LIME, among others. These techniques are systematically applied across multiple case studies, each focusing on specific aspects of model interpretability and transparency in SDP. Through iterative refinement and exploration, the research uncovers insights into the importance of features, contributions to individual predictions, and overall model decisions. Furthermore, ensemble modeling techniques are integrated to amalgamate feature importance scores obtained from diverse XAI methods, thereby optimizing predictive accuracy while simultaneously preserving interpretability. This research significantly contributes to the field of SDP by furnishing a thorough understanding of ML model decision-making processes. It enhances model interpretability and transparency, effectively addressing critical gaps in traditional feature selection and outlier detection methodologies. Moreover, it offers valuable insights into ensemble modeling approaches, elucidating their role in optimizing predictive accuracy while maintaining interpretability. Validation of the developed methodologies is conducted through rigorous empirical studies and comparative analyses, thus ensuring their effectiveness and usability in real-world SDP scenarios.